Światłowód w każdym nowym budynku

Światłowód w każdym nowym budynku

Światłowód w każdym nowym budynku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.11.2012 10:01, aktualizacja: 07.11.2012 11:09

Regulacje dotyczące nowoczesnych instalacji telekomunikacyjnych w budynkach uzyskały pozytywną
decyzję Komisji Europejskiej. W dniu 25 października br. upłynął termin na zgłaszanie uwag do
przepisów technicznych projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ponieważ do tego czasu nie zostały zgłoszone żadne uwagi projekt może zostać już podpisany przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Projekt, przy którego opracowaniu współpracowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakłada:

  1. wprowadzenie obowiązku montażu światłowodowej instalacji telekomunikacyjnej w nowo budowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, a także budynkach użyteczności publicznej służących celom związanym z oświatą i wychowaniem, zapewniającej w szczególności dostęp do szerokopasmowego internetu;
  1. wprowadzenie obowiązku montażu w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych instalacji umożliwiającej odbiór cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny i satelitarny;
  1. zapewnienie, aby w ww. budynkach istniały odpowiednie pomieszczenia lub miejsca na osprzęt i urządzenia instalacyjne do montażu instalacji telekomunikacyjnej, wyposażone w zasilanie elektryczne;
  1. zapewnienie w budynkach instalacji telekomunikacyjnych umożliwiających świadczenie usług przez różnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych niezależnie od stosowanej techniki dostępowej.

Nowelizacja jest jednym z działań MAC zmierzających do ograniczenia barier inwestycyjnych w telekomunikacji, a jednocześnie realizacją rekomendacji operatorów zrzeszonych w ramach Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju usług i sieci szerokopasmowych. Umożliwi ona szybsze i tańsze inwestowanie w sieci dostępowe, co przełoży się na większą dostępność oraz lepsze parametry usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych dla mieszkańców.

Dzięki nowelizacji poprawi się też wizerunek nowych osiedli mieszkaniowych, ponieważ z elewacji znikną szpecące i zagrażające życiu indywidualne anteny satelitarne.

Szczegóły dotyczące procesu legislacyjnego rozporządzenia oraz jego tekst można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/504/projekt/1555. .

źródło: mac.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)