Świat Bogatych: metr kabla za 6000zł! Test

Świat Bogatych: metr kabla za 6000zł! Test

Świat Bogatych: metr kabla za 6000zł! Test
27.07.2009 13:58, aktualizacja: 28.07.2009 09:48

Każdy szanujący się audiofil, który zdecyduje wydać mnóstwo pieniędzy na swój sprzęt wie, że na kablach nie należy oszczędzać, gdyż może to w poważny sposób wpłynąć na jakość reprodukowanego dźwięku.

Obraz

Prezentujemy znakomity kabel japońskiej marki Harmonix przeznaczony do łączenia wysokiej klasy komponentów hi-fi

Każdy szanujący się audiofil, który zdecyduje wydać mnóstwo pieniędzy na swój sprzęt wie, że na kablach nie należy oszczędzać, gdyż może to w poważny sposób wpłynąć na jakość reprodukowanego dźwięku.

Testowany przez nas interkonekt to flagowy model z niezbyt bogatej ilościowo, ale za to niezwykle wyszukanej oferty, skierowanej do najbardziej wybrednych audiofilów. HS101-GP (Golden Performance) cechuje się nieprawdopodobnie niską impedancją, począwszy od specjalnie zaprojektowanych wtyków, a na przewodniku –. kierunkowo wyciąganej, najwyższej jakości miedzi PCOCC – skończywszy. Kabel wyposażono w niezależny i zaawansowany technologicznie system ekranowania, stąd też przy wtykach wyjściowych znalazły się wyprowadzenia masowe, które należy połączyć z zaciskiem uziemiającym obudowy urządzenia. Warto przy okazji wspomnieć o swego rodzaju manii Japończyków, polegającej na stosowaniu owych zacisków uziemiających – znajdziemy je np. w urządzeniach firm Accuphase czy Luxman.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Testowanemu interkonektowi trudno też coś zarzucić od strony wizualnej, bowiem prezentuje się bardzo elegancko. Uwagę zwracają doskonale wykonane wtyki (z rodowanej miedzi) z regulowaną siłą docisku –. pracują precyzyjnie i nie zacinają się. Miejsca styków to z kolei miedź pokryta złotem i cienką warstwą rodu. Nakrętki umożliwiające zaciśnięcie i tym samym bardzo precyzyjne przyleganie końcówek do gniazd RCA zbudowano z materiałów niemagnetycznych, a zewnętrzny płaszcz wykonano z plecionki włókna węglowego, zalanego żywicą i polerowanego na idealnie gładką powierzchnię. Podobnie wykonany interkonekt oznaczony jako HS101 GP-SUS występuje w wersji XLR. Podczas instalacji zauważyliśmy, że kable są dosyć sztywne i niezbyt łatwo poddają się wyginaniu, choć musimy przyznać, że mieliśmy już do czynienia ze sztywniejszymi konstrukcjami.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Testy topowych kabli różnych firm zawsze spotykały się w naszym zespole z większym zainteresowaniem niż zazwyczaj. Nie inaczej było w przypadku HS101-GP –. jest on wyjątkowy, nawet jeśli porówna się go z najbardziej zaawansowanymi i najdroższymi tego typu konstrukcjami na świecie. Wpięty w hi-endowy system stereofoniczny, interkonekt Harmonixa wydobywa na jaw ścieżkę dźwiękową pełną najsubtelniejszych szczegółów. Najciekawsze jest jednak to, że każdy z nas podczas pierwszego zetknięcia z japońskimi kablami stwierdził, iż wcale nie rozjaśniają one brzmienia, ba, wydają się brzmieć nawet nieco „ciemniej” niż inne przewody, jak choćby rewelacyjne taśmy Nordosta. Nie chodzi tu jednak o wycofanie górnego skraju pasma, a raczej o pojawiającą się między poszczególnymi wybrzmieniami... ciszę. Każdy drobny akcent jest tu idealnie wykończony, mistrzowsko oszlifowany niczym diament. Powietrze i oddech obecne w warstwie mikrodźwięków są niesamowite, panuje tu idealne zgranie i rytmika, nie ma mowy o kompresji. HS101-GP
to także zdecydowanie najbardziej muzykalny kabel, z jakim mieliśmy do tej pory styczność. Wpięty między odtwarzacz CD a wzmacniacz, wyciąga wszystkie soki z muzyki, niezależnie od jej gatunku.

Nie ulega wątpliwości, że HS101-GP to bardzo uniwersalny interkonekt, pozbawiony wyraźnych preferencji co do rodzaju odsłuchiwanego materiału. Ze względu na nieograniczoną dynamikę świetnie prowadzi linię basu. Wspaniale „otwiera”. również brzmienie talerzy na płytach z muzyką rockową. W przypadku klasyki nie maskuje faktury poszczególnych instrumentów. A w jazzie? Po prostu porywa przepięknie oddaną barwą, godną najlepszych wzmacniaczy lampowych – posłuchajcie trąbki Milesa Davisa, a zrozumiecie, co mamy na myśli. Ten kabel przekazuje muzykę w najpiękniejszym znanym nam stylu. Jeśli będziecie mieli okazję chociaż raz usłyszeć Harmonixa HS101-GP, Wasze poszukiwania idealnego kabla skończą się szybciej, niż sądzicie.

WERDYKT

ZA
Perfekcyjnie brzmiący kabel –. absolutny hi-end!

PRZECIW
Malkontenci mogą nieco narzekać podczas instalacji na jego sztywność.

PODSUMOWANIE
HS101-GP jest w stanie walczyć ze ścisłą światową czołówką przewodów sygnałowych –. w wielu kategoriach przewyższa swoją konkurencję. Jego przekaz polega na niczym niestłumionym oddaniu muzyki w bardzo wiernym i przyjemnym stylu.

OCENA OGÓLNA (w skali od 1 do 5)
5

CENA 1.550 euro (za 1m)

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)