Świat Bogatych: metr kabla za 6000zł! Test

Świat Bogatych: metr kabla za 6000zł! Test

27.07.2009 13:58, aktual.: 28.07.2009 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy szanujący się audiofil, który zdecyduje wydać mnóstwo pieniędzy na swój sprzęt wie, że na kablach nie należy oszczędzać, gdyż może to w poważny sposób wpłynąć na jakość reprodukowanego dźwięku.

Obraz

Prezentujemy znakomity kabel japońskiej marki Harmonix przeznaczony do łączenia wysokiej klasy komponentów hi-fi

Każdy szanujący się audiofil, który zdecyduje wydać mnóstwo pieniędzy na swój sprzęt wie, że na kablach nie należy oszczędzać, gdyż może to w poważny sposób wpłynąć na jakość reprodukowanego dźwięku.

Testowany przez nas interkonekt to flagowy model z niezbyt bogatej ilościowo, ale za to niezwykle wyszukanej oferty, skierowanej do najbardziej wybrednych audiofilów. HS101-GP (Golden Performance) cechuje się nieprawdopodobnie niską impedancją, począwszy od specjalnie zaprojektowanych wtyków, a na przewodniku –. kierunkowo wyciąganej, najwyższej jakości miedzi PCOCC – skończywszy. Kabel wyposażono w niezależny i zaawansowany technologicznie system ekranowania, stąd też przy wtykach wyjściowych znalazły się wyprowadzenia masowe, które należy połączyć z zaciskiem uziemiającym obudowy urządzenia. Warto przy okazji wspomnieć o swego rodzaju manii Japończyków, polegającej na stosowaniu owych zacisków uziemiających – znajdziemy je np. w urządzeniach firm Accuphase czy Luxman.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Testowanemu interkonektowi trudno też coś zarzucić od strony wizualnej, bowiem prezentuje się bardzo elegancko. Uwagę zwracają doskonale wykonane wtyki (z rodowanej miedzi) z regulowaną siłą docisku –. pracują precyzyjnie i nie zacinają się. Miejsca styków to z kolei miedź pokryta złotem i cienką warstwą rodu. Nakrętki umożliwiające zaciśnięcie i tym samym bardzo precyzyjne przyleganie końcówek do gniazd RCA zbudowano z materiałów niemagnetycznych, a zewnętrzny płaszcz wykonano z plecionki włókna węglowego, zalanego żywicą i polerowanego na idealnie gładką powierzchnię. Podobnie wykonany interkonekt oznaczony jako HS101 GP-SUS występuje w wersji XLR. Podczas instalacji zauważyliśmy, że kable są dosyć sztywne i niezbyt łatwo poddają się wyginaniu, choć musimy przyznać, że mieliśmy już do czynienia ze sztywniejszymi konstrukcjami.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Testy topowych kabli różnych firm zawsze spotykały się w naszym zespole z większym zainteresowaniem niż zazwyczaj. Nie inaczej było w przypadku HS101-GP –. jest on wyjątkowy, nawet jeśli porówna się go z najbardziej zaawansowanymi i najdroższymi tego typu konstrukcjami na świecie. Wpięty w hi-endowy system stereofoniczny, interkonekt Harmonixa wydobywa na jaw ścieżkę dźwiękową pełną najsubtelniejszych szczegółów. Najciekawsze jest jednak to, że każdy z nas podczas pierwszego zetknięcia z japońskimi kablami stwierdził, iż wcale nie rozjaśniają one brzmienia, ba, wydają się brzmieć nawet nieco „ciemniej” niż inne przewody, jak choćby rewelacyjne taśmy Nordosta. Nie chodzi tu jednak o wycofanie górnego skraju pasma, a raczej o pojawiającą się między poszczególnymi wybrzmieniami... ciszę. Każdy drobny akcent jest tu idealnie wykończony, mistrzowsko oszlifowany niczym diament. Powietrze i oddech obecne w warstwie mikrodźwięków są niesamowite, panuje tu idealne zgranie i rytmika, nie ma mowy o kompresji. HS101-GP
to także zdecydowanie najbardziej muzykalny kabel, z jakim mieliśmy do tej pory styczność. Wpięty między odtwarzacz CD a wzmacniacz, wyciąga wszystkie soki z muzyki, niezależnie od jej gatunku.

Nie ulega wątpliwości, że HS101-GP to bardzo uniwersalny interkonekt, pozbawiony wyraźnych preferencji co do rodzaju odsłuchiwanego materiału. Ze względu na nieograniczoną dynamikę świetnie prowadzi linię basu. Wspaniale „otwiera”. również brzmienie talerzy na płytach z muzyką rockową. W przypadku klasyki nie maskuje faktury poszczególnych instrumentów. A w jazzie? Po prostu porywa przepięknie oddaną barwą, godną najlepszych wzmacniaczy lampowych – posłuchajcie trąbki Milesa Davisa, a zrozumiecie, co mamy na myśli. Ten kabel przekazuje muzykę w najpiękniejszym znanym nam stylu. Jeśli będziecie mieli okazję chociaż raz usłyszeć Harmonixa HS101-GP, Wasze poszukiwania idealnego kabla skończą się szybciej, niż sądzicie.

WERDYKT

ZA
Perfekcyjnie brzmiący kabel –. absolutny hi-end!

PRZECIW
Malkontenci mogą nieco narzekać podczas instalacji na jego sztywność.

PODSUMOWANIE
HS101-GP jest w stanie walczyć ze ścisłą światową czołówką przewodów sygnałowych –. w wielu kategoriach przewyższa swoją konkurencję. Jego przekaz polega na niczym niestłumionym oddaniu muzyki w bardzo wiernym i przyjemnym stylu.

OCENA OGÓLNA (w skali od 1 do 5)
5

CENA 1.550 euro (za 1m)

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)