Susza w lasach – niektórym gatunkom drzew grozi całkowite zniknięcie

Susza w lasach – niektórym gatunkom drzew grozi całkowite zniknięcie

Susza w lasach – niektórym gatunkom drzew grozi całkowite zniknięcie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
01.07.2019 13:47

Pożary lasów to jedno z największych zagrożeń w okresie suszy, ale istnieje również inne niebezpieczeństwo. Całe lasy są zagrożone przez susze, ponieważ wiele gatunków drzew nie wytrzymuje warunków i nie dożywa starości.

Trwające upały dają się we znaki każdemu, a susze zagrażają plonom. Już teraz doświadczamy tego, ponieważ ceny żywności poszły w górę i mogą nadal rosnąć. Przez coraz dłużej trwające upały i rekordowo wysokie temperatury, zagrożone są również drzewa i lasy.

Susza zagraża lasom w Polsce

Utrzymująca się fala upałów doprowadziła do zjawiska suszy atmosferycznej, która przerodziła się w suszę hydrologiczną (poziom wód powierzchniowych jest poniżej przeciętnej) i może prowadzić do suszy hydrogeologicznej, czyli niedoboru wody w gruncie. Taki stan grozi to nie tylko pożarami lasów, ale także wymieraniem niektórych gatunków drzew. Państwowy Instytut Geologiczny podaje, że w lipcu i sierpniu zagrożone suszą hydrogeologiczną będzie już dziesięć województw: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie.

W rozmowie z agencją Newseria Biznes nadleśniczy Waldemar Zaremba zauważył, że z niedoborem wody na terenach leśnych rośliny zmagają się już od 2015 roku. To pierwsza tego typu sytuacja, aby niedobory, w tym na poziomie gruntów utrzymywały się stale przez kilka lat.

- "Na terenie naszego nadleśnictwa przy średnich opadach rocznych z wielolecia około 600 mm dzisiaj mówimy o opadach na poziomie 400 mm, więc to jest duży niedobór wody dla roślin i drzew, który musi powodować sytuację stresową. W dziesięcioleciu zdarzyły się może rok lub dwa takie lata, natomiast teraz okres z deficytem wody mamy od 2015 roku" - wskazuje Zaremba.
Zobacz także: Susza zbiera żniwo. Lasy płoną jak nigdy

Drzewa umierają w polskich lasach

Niedobór wody jest dla drzew katastrofalny. Już przy 5% utracie wody tkankowej zaczynają pojawiać się zmiany w strukturze komórkowej drzew, przy 33% utracie zmiany są już nieodwracalne, a przy 65% niedoborze wody następuje śmierć tkanek. Zaremba dodał, że leśnicy już zauważają zjawisko umierania drzewostanów. Oznacza to, że wiele drzew nie dożywa starości i muszą być sadzone nowe, młode drzewa. Poza kwestiami przyrodniczymi wiąże się to z ogromnymi kosztami dla państwa, wynikającymi z koniczności nasadzania młodych drzew.

Długotrwała susza może doprowadzić do zniknięcia całych gatunków na terenie naszego kraju. Zagrożony jest np. świerk, który nie jest przystosowany do rośnięcia w suchym i bardzo ciepłym klimacie. Skutkiem wysokich temperatur jest znaczne osłabienie drzew i np. plaga kornika w Puszczy Białowieskiej. Długotrwała susza zwiększa również ryzyko wystąpienia pożarów, których do tej pory w tym roku było już tyle, co w całym roku 2017.

Są prowadzone prace nad zmniejszeniem zagrożenia. W tym celu budowane są w lasach zbiorniki wodne oraz trwają działania mające na celu ułatwienie drzewom przystosowanie się do zmian klimatycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)