Studencie koniec z indeksami! Elektronika wkroczy na polskie uczelnie

Studencie koniec z indeksami! Elektronika wkroczy na polskie uczelnie

20.01.2009 12:22, aktual.: 21.01.2009 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minister nauki zwolni uczelnie z wydawania studentom indeksów. Określi także, ile semestrów można studiować za darmo – czytamy w „Rzeczpospolitej. Zamiast papierowych, znanych od lat indeksów pojawią się nowe, elektroniczne systemy rejestracji wyników nauki.

Już od nowego roku uczelnie będą mogły zaprzestać wydawania indeksów studentom. Celem takiego posunięcia, jest ułatwienie uczelniom zarządzania danymi i ograniczenie podwójnej dokumentacji. Uczelnie, które przystąpią do nowego systemu będą wydawać swoim słuchaczom wydruki z zestawieniem uzyskanych ocen. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności przychodzenia na egzaminy z indeksem i kartą egzaminacyjną, jak również wystawania potem w długich kolejkach do wykładowców po wpisy.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Rezygnacja ze starych indeksów (zaledwie kilka państw w Europie oprócz Polski ich jeszcze używa) wiąże się ze zmianą pewnych obyczajów. Rektor nie wręczy już np. indeksów pierwszoroczniakom, czy też zniknie przesąd nie podpisywania indeksu na pierwszym roku studiów.

Drugą nowością obok elektronicznej rejestracji wyników nauczania, jest ustalenie wymiar bezpłatnych studiów na publicznych uczelniach. Osoby studiujące kilka kierunków, lub tzw. „wieczni studenci”. będą musieli za to zapłacić – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

Zródło: Rzeczpospolita

Opracowania i materiały dla studentówOpracowania i materiały dla studentów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)