Sterylizowane koty i sztuczna sowa. Polski fact checker zaczął pracę

Polski oddział francuskiej agencji prasowej AFP zaczął pracę jako fact checker na polskim Facebooku. AFP weryfikuje posty i informacje, które szybko zyskują popularność. Na pierwszy ogień AFP w Polsce wzięła dwa wpisy o zwierzętach.

Sterylizowane koty i sztuczna sowa. Polski fact checker zaczął pracę
Źródło zdjęć: © sprawdzam.afp.com
Bolesław Breczko

10.05.2019 | aktual.: 12.05.2019 13:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierwszym zdjęciu, udostępnionym m.in. przez stronę "Sok z Buraka", widnieje sowa siedząca na ściętym pniu. Podpis pod zdjęciem sugeruje, że jest to efekt wycinki lasu pod przekop Mierzei Wiślanej. Biorąc pod uwagę, że "Sok z Buraka" zajmuje się krytyką partii PiS, można wnioskować, że post ma atakować rząd za decyzję. Pochodzenie zdjęcia odkryli internauci jeszcze przed interwencją AFP. W komentarzu użytkownik Igor Subocz wkleił link do oryginalnego zdjęcia.

Sowa siedziąca na pniu ściętego drzewa jest sztuczna i została umieszczona tam specjalnie. Nie tylko więc samo zdjęcie nie jest całkiem prawdziwe, ale także jego kontekst został zupełnie przekłamany.

Drugim sprawdzonym przez AFP Polska postem są "koty wykorzystywane do testowania kosmetyków". Zdjęcie udostępnił profil "Vegan Energy" z podpisem sugerującym, że przedstawia proces testowania kosmetyków na zwierzętach. Koty wyglądaja na uśpione i są przywiązane do stołów. W rzeczywistości zdjęcie przedstawia zabieg sterylizacji kotów i przygotowania ich do adopcji. Była to część akcji "adopt-a-thon" zorganizowanej przez studentów z Uniwersytetu Florydy. W podobnym kontekście zdjęcie było wykorzystywane już wcześniej.

AFP Polska jest w tej chwili jedynym oficjalnym weryfikatorem (fact-checker) pracującym dla polskojęzycznego Facebooka. Pracownicy AFP sami wybierają posty, które weryfikują bazując na ich popularności.

Komentarze (10)