Sterował tym śmigłowcem zdalnie - na tablecie. Oto, jak zakończył się lot

Sterował tym śmigłowcem zdalnie - na tablecie. Oto, jak zakończył się lot

Sterował tym śmigłowcem zdalnie - na tablecie. Oto, jak zakończył się lot
Źródło zdjęć: © YouTube / Lockheed Martin
03.06.2016 15:10

Zmodyfikowany wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky S-76 znowu w akcji. Dzięki programowi ALIAS, opartego na technologii DARPA, czyli Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency), udało się kolejny raz wznieść do lotu helikopter sterowany wyłącznie za pomocą tabletu. Autonomiczna maszyns ponownie bez problemu wylądowała. Jest to część badań związanych z usprawnieniami programu, ulepszeniami interfejsu operatorów i włączeniem do niego kolejnych statków powietrznych.

Zbudowany przez Sikorsky Aircraft Corporation średni amerykański śmigłowiec w 198. roku ustanowiłaż 12 rekordów w swojej klasie, w tym rekord prędkości na odcinkach 15 km i 25 km czy rekord prędkości w obwodzie zamkniętym 500 km. Jak widać, możliwości tej maszyny są jeszcze większe, jeśli połączyć siły agencji i firmy Lockheed Martin - właściciela tego modelu. Zakończono kolejną fazę programu ALIAS, który prowadzony jest wspólnie przez Sikorsky Aircraft Corp. i DARPA. Sterowany wyłącznie przez operatora za pomocą tabletu wykonał kolejne pomyślne autonomiczne loty. System sterowania MATRIX to ten sam, którego użyto do przeprowadzenia testów na śmigłowcu UH-60 Black Hawk w marcu 2015.

Zmodyfikowany na potrzeby badań śmigłowiec Sikorsky S-7. z oznaczeniem SARA pierwszy raz zdalnie sterowany wzbił się w powietrze w styczniu tego roku. Jak podaje nowastrategia.org.pl, wykonał on wówczas 50*-kilometrowy lot z Stratford (USA, Connecticut) na lotnisko Robertson w miejscowości Plainville. Każdy element startu, lotu i lądowania był wykonywany zdalnie przez operatora, który sterował maszyną na tablecie. To rozwiązanie ma zwiększyć poziom automatyzacji w sterowaniu statkami powietrznymi.

Na pierwszą fazę badań przeznaczono 8 milionów dolarów. Wprowadzenie nowych rozwiązań i przeprowadzenie testów tym razem otrzymało dodatkowe 1. milionów.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)