Starożytna figurka oferowana nielegalnie na aukcji internetowej

Starożytna figurka oferowana nielegalnie na aukcji internetowej

Starożytna figurka oferowana nielegalnie na aukcji internetowej
21.03.2009 11:30, aktualizacja: 23.03.2009 09:49

Policjanci z komendy stołecznej skonfiskowali ostatnio głowę figurki, którą pewien mężczyzna oferował na jednym z portali aukcyjnych. Funkcjonariusze podejrzewają, że 19-letni obywatel Polski i Syrii nielegalnie wwiózł ten eksponat w granice naszego kraju.

Na ślad mężczyzny trafili pracownicy Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Zwrócili uwagę na pewnego klienta portalu aukcyjnego, który oferował do sprzedaży głowę figurki. W ofercie zapewniał, że jest to oryginalny eksponat pochodzący sprzed 2 tysięcy lat, odkryty podczas prac archeologicznych w Syrii. Bardzo szybko o swoich podejrzeniach powiadomiono komendę główną policji. Sprawa została przekazana funkcjonariuszom wydziału kryminalnego komendy stołecznej policji. Przy współpracy z administratorami portalu aukcyjnego ustalono dane osoby oferującej głowę figurki.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie podejrzanego (19-letniego obywatela Polski i Syrii), gdzie znaleziono oferowaną na aukcji głowę figurki oraz figurkę wojownika chińskiego. Obie zostały zabezpieczone do dalszych badań.

Podczas rozmowy z policjantami mężczyzna stwierdził, że figurkę zakupił podczas wakacji w Syrii od osób zajmujących się tam nielegalnie pracami archeologicznymi. Jego zdaniem, znalezisko warte jest kilka tysięcy złotych.

Zarówno 19-latek, jak i jego rodzice zostali przesłuchani. Sprawa jest w toku, teraz oględzinami figurki zajmie się biegły sądowy.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)