Starlink dziś nad Polską. Jak zobaczyć kosmiczny pociąg na niebie?

Starlink dziś nad Polską. Jak zobaczyć kosmiczny pociąg na niebie?

Starlink dzisiaj nad Polską
Starlink dzisiaj nad Polską
Źródło zdjęć: © GETTY, Yuri Smityuk/TASS | Yuri Smityuk
Oskar Ziomek
20.05.2021 21:59

Sznur satelitów Starlink firmy SpaceX Elona Muska będzie widoczny nad Polską 20 maja. Warto sprawdzić prognozę pogody i o ile będzie bezchmurne niebo - obserwować spektakularny przelot. Do tego nie trzeba żadnych przyrządów.

Na orbicie krąży już ponad 1500 satelitów Starlink, ale docelowo ma ich być nawet ponad 40 tys. Celem jest dostarczanie szerokopasmowego internetu wszędzie tam, gdzie obecnie nie ma go wcale. Niektórzy już mogą z niego korzystać, ale niezbędne są specjalne urządzenia do odbioru sygnału, nie jest to więc w tej chwili szczególnie popularna metoda na odbiór internetu.

Satelity Starlink są jednak nie tylko użyteczne, ale i atrakcyjne wizualnie dla wszystkich miłośników kosmosu; każdy ich przelot budzi wiele emocji, bowiem są widoczne na niebie jako "kosmiczny pociąg". Kolejne satelity lecą bowiem jedna za drugą. Warto wiedzieć, kiedy przelatują nad Polską i obserwować niebo. Przelot trwa kilka minut i zapada w pamięć, a do obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne.

Starlink nad Polską - kiedy patrzeć w niebo?

20 maja satelity Starlink będą widoczne nad Polską od godz. 21:53 przez około 8 minut, a później o 23:33 przez około 7 minut. W pierwszym przypadku będą przelatywać z zachodu na wschód, a w drugim z zachodu na południe - wynika z informacji w serwisie findstarlink. Chcąc dobrze zobaczyć satelity na niebie, warto znaleźć się w miejscu oddalonym od blasku centrum miasta. W przeciwnym razie dostrzeżenie jasnych obiektów na niebie może być utrudnione.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)