Stallman: zdalna praca na aplikacjach to głupota

Stallman: zdalna praca na aplikacjach to głupota
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.09.2008 19:00, aktual.: 01.10.2008 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Richard Stallman, jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciel Free Software Foundation oraz projektu GNU stwierdził, że zjawisko cloud computing to głupota i doprowadzi ona nie tylko do kłopotów wytwórców sprzętu, ale także spowoduje ogromny wzrost kosztów ich działalności.

Cloud computing to jedno z najnowszych trendów, w myśl którego dane oraz ich przetwarzanie odbywa się na zdalnych serwerach. Klasycznym tego przykładem może być pakiet biurowy Google Docs.

Obraz
© Google Docs (fot. IDG)

Stallman uważa, że cloud computing zmusza ludzi do udostępniania swoich prywatnych danych firmom trzecim. Doprowadza to do tego, że użytkownicy tracą kontrolę nad danymi, które są ich prywatną własnością. Właśnie dlatego powinni oni unikać korzystania z takich aplikacji. Dodaje: _ Korzystaj ze swoich prywatnych danych tylko i wyłączenie na własnym komputerze. Korzystając z takich programów lub ich wersji webowych, udostępniasz je firmom zewnętrznym, a więc projektantom takiego oprogramowania. Dzięki temu jesteś bardziej narażony na potencjalny atak _.

Cały pomysł cloud computing został przez niego określony jako coś więcej, niż tylko głupota, kreowana przez speców od marketingu komputerowego, którzy określają wprowadzenie i rozwój takiej technologii jako coś nieuniknionego.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także