Sprzedawał "skarby" w internecie - grożą mu dwa lata więzienia

Sprzedawał "skarby" w internecie - grożą mu dwa lata więzienia

Sprzedawał "skarby" w internecie - grożą mu dwa lata więzienia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.03.2010 11:15

Średniowieczny grot włóczni oraz monety m.in. z XVII wieku, pochodzące z nielegalnych wykopalisk, oferował do sprzedaży na aukcji internetowej 52-letni mieszkaniec Skierniewic. Może mu teraz grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności

Na ślad poszukiwacza "skarbów" wpadli policjanci ze specjalnego wydziału do zwalczania przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu. Funkcjonariusze monitorują m.in. portale aukcyjne w poszukiwaniu zabytkowych dzieł i przedmiotów nielegalnie wystawionych do sprzedaży.

Obraz
© Przedmioty odzyskane przez łódzkich policjantów (fot. KWP Łódź)

Policjanci na jednym z portali zauważyli, że jeden z internautów oferuje do sprzedaży średniowieczny grot włóczni - cena wyjściowa licytacji wynosiła 50. zł - poinformowała w niedzielę rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Magdalena Zielińska.

Funkcjonariusze obserwowali aukcję i namierzyli sprzedawcę. W ten sposób dotarli do 52-letniego mieszkańca Skierniewic. W czasie przeszukania jego mieszkania - obok grotu - znaleziono także kilka monet z XVII wieku i okresu I wojny światowej oraz kamienny przęślik. Ustalono, że wszystkie "skarby" pochodziły z nielegalnych wykopalisk.

52-latek zaprzeczał, że prowadził wykopaliska. Zeznał, że kamienny przedmiot znalazł na terenie grodziska koło Mławy, a monety i grot włóczni znalazł jego nieżyjący już ojciec.

Policja nie wyklucza, że 52-latek usłyszy zarzut przywłaszczenia tych zabytków na szkodę Skarbu Państwa. "W myśl obowiązujących przepisów nawet posiadanie przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk jest zabronione i stanowi przestępstwo przywłaszczenia na szkodę Skarbu Państwa. Grozi za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności" - wyjaśniła Zielińska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)