Społecznościowa książka kucharska - nie marnuj jedzenia

Społecznościowa książka kucharska - nie marnuj jedzenia

Społecznościowa książka kucharska - nie marnuj jedzenia
Źródło zdjęć: © adobe
23.11.2009 14:16

Apetito to nazwa komputerowej książki kucharskiej, która pomoże nam wykorzystać produkty, jakie akurat mamy w lodówce. Program jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze - z łatwością skorzysta z niego dosłownie każdy miłośnik gotowania. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie składniki, a program pokaże, co możemy z nich zrobić, ewentualnie jakie produkty musimy dokupić. Dzięki niemu przyrządzimy pyszne potrawy i ograniczymy marnowanie żywności

Zasada działania Apetito jest bardzo prosta, a jego obsługa łatwa i intuicyjna. Wystarczy zainstalować bezpłatny program na swoim komputerze, co nie zajmuje więcej niż 3 minuty. Następnie z listy najpopularniejszych produktów spożywczych wybrać te, które akurat zalegają w naszej lodówce. Aplikacja automatycznie wybierze z bazy przepisów kulinarnych te, które zawierają wskazane przez nas składniki. W ten sposób podpowie nam, jak spożytkować produkty, na wykorzystanie których nie mamy pomysłu, i które z dużym prawdopodobieństwem uległyby zmarnowaniu. Co więcej, wybrane przepisy łatwo można przenieść na papier i wygodnie korzystać z nich w kuchni - program posiada opcję drukowania, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę.

Obraz
© (fot. adobe)

Aktualnie w bazie programu znajdują się głównie przepisy autorstwa Macieja Kuronia. Apetito pozwala jednak na dodawanie własnych propozycji i dzielenie się przepisami z innymi użytkownikami. Przepisy te zasilą bazę danych programu, i będą dostępne dla wszystkich jego użytkowników. Pojemność Apetito jest nieograniczona, a liczba przepisów stale rośnie.

- To taka społecznościowa książka kucharska - tłumaczy Klaudia Jaworska z Adobe. - Każdy może wziąć udział w jej pisaniu. Dzięki temu możemy pochwalić się swoimi pomysłami kulinarnymi i skorzystać z przepisów innych użytkowników aplikacji.

Program powstał z inicjatywy producenta oprogramowania, firmy Adobe. Inspiracją do jego stworzenia była kampania "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia" prowadzona przez Polską Federację Banków Żywności oraz konkurs graficzny Adobe Creative Search 4 Ideas, którego tegoroczna edycja poświęcona była właśnie problemowi marnowania żywności.

Do marnowania żywności, czyli wyrzucania produktów spożywczych, przyznaje się ponad 30. Polaków. Najczęściej marnowane są produkty codziennego użytku - chleb, wędliny, warzywa, owoce.

"Apetito to bardzo dobry sposób na niemarnowanie żywności. Właśnie o takie pomysły nam chodzi: proste a zarazem bardzo użyteczne. Mamy nadzieję, że aplikacja będzie służyła w każdej kuchni i że wyjdą z niej smakowite potrawy. Zapraszamy wszystkich do przekazywania innym informacji o aplikacji i do dzielenia się ideą niemarnowania jedzenia" - mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności

Aplikację Bon Apetito można pobrać, oczywiście bezpłatnie, tu:
http://kreatywnybazar.pl/2009/10/07/bon-apetito-wyprobuj-nowa-aplikacje-adobe-air/

Nagrodzone prace konkursie Adobe Creative Search 4 Ideas można obejrzeć m.in. tu:
http://kreatywnybazar.pl/2009/10/09/adobe-creative-search-4-ideas-nagrody-rozdane/

Więcej o marnowaniu żywności, sposobach przeciwdziałania temu zjawisku oraz o Bankach Żywności warto poczytać tu:
http://www.niemarnuje.pl/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)