SpaceX i NASA łączą siły. Kiedy i jak oglądać historyczny start [Wideo]

SpaceX i NASA łączą siły. Kiedy i jak oglądać historyczny start [Wideo]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.05.2020 12:39, aktual.: 26.05.2020 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już 27 maja odbędzie się historyczny start - po raz pierwszy od 9 lat amerykańscy astronauci polecą w przestrzeń kosmiczną z rodzimej ziemi. Będzie to również pierwsza wspólna załogowa misja NASA i SpaceX, Elona Muska.

W środę, 27 maja będziemy mogli obserwować start pierwszej wspólnej, załogowej misji NASA i SpaceX. Będzie to duża próba dla firmy Elona Muska, ponieważ pierwszy raz kapsuła Crew Dragon Demo-2 zabierze ludzi w przestrzeń kosmiczną.

Dla Stanów Zjednoczonych i NASA to również bardzo ważna misja, ponieważ będzie to pierwszy lot załogowy od 9 lat niezależny od Rosjan. Do tej pory Amerykanie korzystali z ich rakiety oraz kapsuły załogowej Sojuz.

Po starcie astronauci odbędą 19 godzinny lot na orbicie aż dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Transmisję z tego historycznego dla SpaceX i NASA startu możecie oglądać online 27 maja od 22.33 czasu polskiego na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej oraz poniżej:

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to już 28 maja, ok. godz. 17:30 Crew Dragon Demo-2 zacumuje na ISS. O 19:55 astronauci powinni zejść na stację i pozostaną na niej od 6 do 16 tygodni. Dokładnej daty powrotu załogi Crew Dragon Demo-2 jeszcze nie ustalono.

29 maja odbędzie się również konferencja prasowa załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 63 z dowódcą Chrisem Cassidy z NASA i astronautami Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem z NASA.

Co może zagrozić misji?

W tym momencie największym zagrożeniem dla misji załogowej Crew Dragon Demo-2 jest pogoda. Istnieje aż 60-proc. szans na to, że start zostanie wstrzymany lub opóźniony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Specjaliści NASA oceniając, czy można bezpiecznie przeprowadzić start, muszą brać pod uwagę nie tylko lokalną prognozę pogody. Ponieważ potencjalne miejsca awaryjnego lądowania kapsuły znajdują się w aż 15 różnych punktach na Atlantyku, badana jest również tamtejsza pogoda. Pod uwagę należy wziąć również m.in. wysokość fal.

Pogoda jest jednym z najważniejszych aspektów, który może wpłynąć na bezpieczeństwo astronautów w trakcie startu. Jeżeli okaże się, że warunki nie będą sprzyjać - lot zostanie przełożony na 30 lub 31 maja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)