Sony, HP: mamy sposób na przetrzymanie XP na rynku

Sony, HP: mamy sposób na przetrzymanie XP na rynku

Sony, HP: mamy sposób na przetrzymanie XP na rynku
26.04.2008 09:30, aktualizacja: 28.04.2008 09:33

Microsoft twardo obstaje przy opcji wycofania Windows XP z kanałów OEM wraz z ostatnim dniem czerwca bieżącego roku. Dlatego kolejne firmy szukają furtek na obejście planów Redmond - interesującą inicjatywę zaprezentowały choćby Sony i HP.

Zgodnie z dokumentami dostępnymi na stronie Microsoftu - http://forums.microsoft.com/technet/showpost.aspx?pageindex=4&siteid=17&pageid=4&postid=1425295, zakup licencji OEM Visty Business lub Visty Ultimate uprawnia użytkownika do instalacji Windows XP Professional, XP Tablet PC Edition lub XP Professional x64. Posiadany klucz do Visty oczywiście nie pozwoli na internetową aktywację XP - konieczna będzie telefoniczna rozmowa z konsultantem.

Jednocześnie należy pamiętać, że od 30 czerwca 2008 roku _ zakup _ wersji OEM XP może być poważnie utrudniony, tego dnia bowiem system zostanie wycofany - http://www.pcworld.pl/news/148978.html ze sprzedaży. Oczywiście Dell zadeklarował już, że nie usunie XP z oferty aż do 2012 roku - http://www.pcworld.pl/news/148775.html.

"Mamy sposób na Microsoft i tę jego Vistę"

Sony i HP również uznały, że warto oferować XP tak długo, jak długo klienci zechcą kupować komputery z tym systemem operacyjnym. Przedstawiciele obu korporacji zadeklarowali, że wykorzystają w tym celu opcję downgrade'u z Visty do XP, która wygasa dopiero 31 stycznia 2009 roku.

HP chce sprzedawać XP w komputerach stacjonarnych i notebookach do 30 lipca 2009 roku. Jednocześnie wszyscy użytkownicy, którzy zakupią sprzęt z Vistą, będą mogli zrobić downgrade do XP w ramach usługi HP PC Customization Services. Konieczne jednak będzie posiadanie własnego obrazu i licencji.

Sony natomiast zakończy sprzedaż maszyn z Windows XP w momencie wycofania systemu z rynku ( 30 czerwca 2008 ). Ale w liniach Vaio BX, SZ i TZ możliwe będzie opcjonalne downgrade do XP. Jak długo? Tej informacji nie podano.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)