Sojuz znowu leci. Znamy datę kolejnego lotu

Sojuz znowu leci. Znamy datę kolejnego lotu

Sojuz znowu leci. Znamy datę kolejnego lotu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA
Grzegorz Burtan
22.10.2018 14:12, aktualizacja: 22.10.2018 14:47

Nie udało się na początku października, więc Rosjanie spróbują w listopadzie. Misja Sojuz została niestety przerwana z powodu awarii, ale ponowny start jest już zaplanowany.

Sojuz miał wylecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną 11 października. Jednak tuż po starcie rakieta uległa awarii zaraz nad Kosmodromem Bajkonur. Według wstępnych danych przyczyną wypadku było zderzenie bloków pierwszego i drugiego stopnia rakiety nośnej. W efekcie awarii dwóch astronautów - Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Haig – ewakuowali się na Ziemię w kapsule ratunkowej. Jednak agencja Roskosmos zapowiedziała, że pełny raport z awarii opublikuje dopiero pod koniec października.

Według źródeł w przemyśle rakietowo-kosmicznym ponowny start rakiety Sojuz będzie miał miejsce 18 listopada. A następny lot załogowy jest wstępnie zaplanowany na 3 grudnia, czytamy. Data musi jeszcze zostać zatwierdzona na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej 30 października.

Zobacz też: Cybersejf. Kopią kryptowaluty na twoim komputerze i nawet o tym nie wiesz. Dostaniesz olbrzymi rachunek za prąd**

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)