Śnieżnik - najnowszy symulator w polskiej armii

Śnieżnik - najnowszy symulator w polskiej armii

Śnieżnik - najnowszy symulator w polskiej armii
Źródło zdjęć: © MON
11.12.2012 09:29, aktualizacja: 11.12.2012 12:00

W 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej został oddany do użytku trenażer najnowszej generacji - Śnieżnik

Śnieżnik jest urządzeniem do szkolenia strzeleckiego. Jego największą zaletą jest możliwość przeprowadzenia szkolenia ogniowego całej drużyny piechoty - poinformowała PAP oficer prasowy 17. WBZ por. Martyna Fedro-Samojedny.

Wersja trenażera oddana do użytku w 17. WBZ jest obecnie najnowszą generacją tego symulatora. Stanowiska można dowolnie konfigurować, podobnie jak tworzyć różne scenariusze sytuacji, w których uczestniczą ćwiczący żołnierze. Przećwiczyć można m.in. zasadzkę, gdzie do obiektu wjeżdża wóz bojowy, załoga jest z obu stron ostrzeliwana i musi się odpowiednio zachować.

Symulatory broni wykonane są na bazie rzeczywistej broni bojowej, wszystkie mechanizmy pracują tak samo. System pneumatycznego odrzutu, ilość strzałów jest taka jak w broni bojowej, zachowana jest również rzeczywista balistyka toru lotu pocisku.

W skład trenażera wchodzi ponad 3. sztuk uzbrojenia, m.in. karabinki szturmowe, karabiny wyborowe z symulatorami optoelektronicznymi, granatniki i moździerze.

"Poważnym argumentem przemawiającym za tym systemem jest jego wszechstronność oraz możliwości adaptacyjne. Na pewno w dużym stopniu ułatwi oraz przyspieszy on proces szkolenia, ponieważ nie jest zużywana amunicja, nie jest eksploatowana broń bojowa, a na miejscu można doskonalić kondycję ogniową żołnierzy" - powiedział oficer pionu szkolenia brygady kpt. Wojciech Politowicz.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)