Trwa ładowanie...
drijk79

SMS o zadłużeniu rachunku podatkowego? To może być próba oszustwa

Przestępcy znowu rozsyłają fałszywe SMS-y z informacją o zadłużeniu podatkowym. Kwota jak zwykle jest niewielka, a zagrożenie duże. Jeśli dostaniecie tego typu wiadomość, koniecznie zgłoście sprawę do odpowiedniej instytucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie, jeśli nie zapłacisz to nie odwiedzi cię komornik
Nie, jeśli nie zapłacisz to nie odwiedzi cię komornik (East News)
drijk79

Tym razem treść fałszywego SMS brzmi tak (bez polskich znaków): "Twoj rachunek podatkowy jest zadluzony kwota 4,91 PLN. Dokonaj splaty do dnia 11.02.2020 lub splata trafi do komornika mikrorachunek(.)org/4551" - przy czym kwoty oraz linki mogą delikatnie się różnić. Oszuści próbują uśpić naszą czujność, stawiając nas w sytuacji niewielkiego zadłużenia, ale z krótkim terminem.

WP.PL

Pada też słowo klucz - komornik. Nikt nie chce jego wizyty w swoim domu, więc panika powodowana otrzymaniem takiego SMS-a jest zrozumiała. A co dalej z oszustwem? Po kliknięciu w link zostaniemy przeniesieni do strony imitującej płatności PayU.

To nie strona PayU, to oszustwo WP.PL
To nie strona PayU, to oszustwo

Następnie czeka nas wybór sposobu płatności. Co od razu powinno wzbudzić wasze wątpliwości, nie ma tu nawet opcji wyboru BLIK-a, SMS-em itp. Są tylko nazwy banków. Na dole strony jesteśmy proszeni o podanie imienia, nazwiska, nr telefonu oraz adresu e-mail. Przechodzimy dalej niezależnie od tego, co wpiszemy.

drijk79

Oszustwo na SMS od Ministerstwa Finansów ma różne sposoby działania

Następnie scenariusz przebiega w różny sposób ale kończy się podobnie - wyłudzeniem danych. Na przykład, gdy wybierzemy fałszywe logowanie do banku Millenium, po chwili jesteśmy proszeni nie tylko o hasło, ale nawet o nasz numer PESEL.

Ale na przykład wybór fałszywego banku Santander oznacza zupełnie inny rodzaj przestępstwa. Tym razem oszuści proszą nas o wszystkie dane logowania, następnie wyłudzają od nas nawet SMS kod, który może im pozwolić np. na zweryfikowanie aplikacji mobilnej. Wtedy mogą wyczyścić konto bez potrzeby kolejnych kodów.

Tak więc oszustwo jest prowadzone na szeroką skalę. Potencjalna ofiara może albo stracić wszystkie pieniądze z banku, albo zostać okradziona z danych osobowych. A te mogą posłużyć do wzięcia tzw. "chwilówki", czyli kredytu na niską kwotę.

Podobną próbę oszustwa opisywaliśmy niedawno w serwisie dobreprogramy.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drijk79

Podziel się opinią

Share

drijk79

drijk79
Więcej tematów