Śmigłowiec nad twoją głową? To może być nowy sprzęt policji
Polska policja otrzymałą cztery nowe śmigłowce. Helikoptery Bell-407GXi są wyposażone m.in. w system obserwacji lotniczej z głowicą optoelektroniczną i trafią do Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Szczecina. Wyjaśniamy możliwości maszyn.
19.12.2023 17:55
"Nie tylko radiowozy, motocykle, laserowe mierniki prędkości czy drony będą pomagać polskim policjantom" – czytamy w komunikacie na stronie policji. Do formacji mundurowej trafiły właśnie śmigłowce Bell-407GXi, które mają służyć zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach.
Z komunikatu wynika, że maszyny są wyposażone w specjalny system obserwacji lotniczej, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor. Funkcjonariusze będą monitorować z powietrza sytuację na drogach i "reagować na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu" – czytamy. Do tej pory identyczne maszyny stacjonowały w Warszawie (dwa śmigłowce) i w Poznaniu (jeden). Teraz helikoptery trafią do Szczecina, Wrocławia, Łodzi i Krakowa.
– Zakupione śmigłowce wyposażone są w dodatkowy zbiornik paliwa, co umożliwi lotnikom pokonanie ok. 700 km, czyli tym samym zdecydowanie zwiększy ich obszar działania – wyjaśnia naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP insp. Robert Sitek. Inspektor podkreśla też, że wspomniane Belle są jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych w całej Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmigłowce Bell-407GXi dla policji
Policja wyjaśnia, że "do pewnych zadań śmigłowiec jest niezastąpiony". W wymagających czynnościach ma pomóc wspomniany system obserwacji wraz z kamerą termowizyjną. Na pokładzie helikopterów zainstalowano też system rejestracji i transmisji obrazu, co ma wpływać na skuteczne kierowanie akcją i monitorowanie jej w czasie rzeczywistym.
Prędkość maksymalna 407GXi wynosi 259 km/h, natomiast maksymalna prędkość przelotowa to 246 km/h. Producent w tej wersji zastosował silnik Rolls-Royce 250-C47E/4. Kabina w standardowym wariancie może pomieścić maksymalnie do siedmiu osób (2,4 m sześciennych pojemności w kabinie), natomiast podstawowy zbiornik paliwa mieści niespełna 485 l paliwa, z kolei dodatkowy zwiększa tę ilość o 72 l.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski