Śmiercionośna broń z drewna. Tworzono ją już 300 tys. lat temu

Tworzenie śmiercionośnej broni nie jest domeną wyłącznie współczesnych ludzi. Nasi przodkowie też tworzyli narzędzia, które pozwalały im m.in. na walkę i polowania. Naukowcy znaleźli nawet dowody, które uderzają w stereotyp epoki kamienia. Jak przekonują w artykule niedawno opublikowanym na łamach czasopisma "PNAS", ludzie wytwarzali złożoną broń myśliwską z drewna już 300 tys. lat temu.

Drewno - zdjęcie ilustracyjne
Drewno - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

16.05.2024 | aktual.: 17.05.2024 06:46

Archeolodzy już wcześniej podejrzewali, że nasi przodkowie używali drewnianych narzędzi co najmniej tak długo, jak narzędzi kamiennych, donosi Science Alert. Zwłaszcza że najwcześniejsze pośrednie dowody na obróbkę drewna przez ludzi pochodzą z okresu od 2 do 1,5 mln lat temu. Problemem był jednak brak wiarygodnych dowodów, które by to potwierdzały, ponieważ drewniane narzędzia - ze względu na ich główny budulec - ulegały szybszemu zniszczeniu lub rozkładowi. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym mikroskopii 3D oraz skanerów mikro-CT pozwoliło w końcu na potwierdzenie tych teorii.

Broń myśliwska z drewna

Zaawansowane narzędzia pomogły ekspertom w zbadaniu 187 drewnianych artefaktów z Schöningen w Niemczech. Wśród nich rozpoznano co najmniej 20 sztuk broni myśliwskiej (w tym ok. 10 włóczni i 7 kijów do rzucania) i 35 domowych narzędzi. Jest to największy zbiór drewnianych artefaktów z plejstocenu, czyli takich, które powstały od 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu. Zarówno narzędzia, jak i broń były wykonane z elastycznego i trwałego drewna, w tym świerku, sosny i modrzewia. Zdaniem badaczy broń umożliwiała polowania na większe zwierzęta. Na stanowisku archeologicznym w Schöningen znaleziono również dowody istnienia ok. 25 zabitych zwierząt, głównie koni.

Badanie rzuca nowe światło na sposób, w jaki myśliwi sprzed epoki Homo sapiens tworzyli narzędzia i broń poprzez obróbkę drewna. Wcześniej działania takie jak ostrzenie drewnianych włóczni czy rąbanie drewna uważano za praktykowane wyłącznie przez nasz gatunek, Homo sapiens. Dr Dirk Leder, jeden z autorów badania, podkreślił: "Istnieją dowody na znacznie bardziej rozległe i zróżnicowane procedury obróbki drewna świerkowego i sosnowego, niż wcześniej sądzono. Wybrane drewno okrągłe zostało przerobione na włócznie i kije do rzucania i przywiezione na miejsce, natomiast zepsute narzędzia zostały naprawione i poddane recyklingowi na miejscu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy uważają, że znaleziska z Schöningen świadczą o doświadczeniu naszych przodków z plejstocenu w obróbce drewna i wiedzy technicznej na temat wyrafinowanych procesów wytwarzania przedmiotów z drewna. Prof. Thomas Terberger, główny autor badania, twierdzi też, że "drewno było kluczowym surowcem w ewolucji człowieka, ale tylko w Schöningen przetrwało z okresu paleolitu w tak doskonałej jakości".

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)