Smartfony Huawei - co dalej po zerwanie współpracy przez Google

Smartfony Huawei - co dalej po zerwanie współpracy przez Google

Smartfony Huawei - co dalej po zerwanie współpracy przez Google
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
21.05.2019 10:59

Po zerwaniu przez Google współpracy z Huawei, wielu użytkowników smartfonów z Androidem od chińskiego producenta może mieć wątpliwości, jak będą działać ich urządzenia. Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają konsumentów.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu Donalda Trumpa amerykańskie firmy mają nie podpisywać umów handlowych z chińską firmą Huawei. Doprowadziło to do zerwania współpracy przez takie firmy jak Intel, Qualcomm oraz Google. Co dla posiadaczy smartfonów Huawei oznacza taki krok ze strony Google? Odpowiemy na najważniejsze kwestie.

Co z Androidem w smartfonach Huawei?

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nowi i dotychczasowi użytkownicy smartfonów Huawei przestaną otrzymywać aktualizacje Androida. Producent zapewnił, że mając dostęp do otwartej wersji systemu (tzw. AOSP, czyli Android Open Source Project), będzie mógł samodzielnie przygotowywać aktualizacje, np. dotyczące zabezpieczeń. Warto jednak zauważyć, że mogą one wchodzić w życie znacznie później niż w przypadku smartfonów innych producentów, pracujących na zamkniętej wersji systemu Android.

Dodatkowo warto wspomnieć, że AOSP nie ma dostępu do sklepu Google Play, z którego można pobierać aplikacje, dlatego funkcjonalność telefonu może zostać mocno ograniczona, zwłaszcza jeśli korzystamy regularnie np. z Google Drive, Kalendarza Google, Gmaila itp.

Na szczęście Huawei przygotowuje się od dłuższego czasu na ewentualny koniec współpracy z Google, pracując nad autorskim systemem operacyjnych dla swoich smartfonów oraz sklepem z aplikacjami. Sprawdźcie więcej informacji tutaj.

Czy w smartfonach Huawei będzie działać Google Play i pozostałe usługi?

Dla obecnych użytkowników smartfonów Huawei nic się nie zmieni. Wszystkie usługi od Google, w tym np. Gmail, YouTube, sklep Google Play, Google Drive czy Mapy Google wciąż będą dostępne.

Warto pamiętać o tym, by możliwie jak najszybciej zaktualizować swój system Android, zwłaszcza jeśli nie robiliśmy tego od dłuższego czasu. Jak wspomnieliśmy, aktualizacje systemu mogą być opóźnione, co może skutkować ograniczeniem dostępu do aplikacji i usług od Google.

Czy kupując nowy smartfon Huawei będziemy mieć dostęp do usług Google?

Jak zapewnił Google wszystkie telefony, które są już w użyciu lub są obecnie na rynku do kupienia, będą wspierane jak dotychczas. Tak więc, jeśli zdecydujecie się w najbliższym czasie kupić smartfon Huawei, który już został wypuszczony na rynek, nie musicie martwić się ograniczeniem funkcjonalności.

Które smartfony Huawei będą objęte ograniczeniami?

Ograniczenia wynikające z rozwiązania umowy pomiędzy Google a Huawei dotkną przede wszystkim nowe serie smartfonów. Nowa generacja smartfonów nie będzie miała dostępu do większości usług Google, w tym do sklepu Google Play, tak więc pobieranie odpowiednich aplikacji może być bardzo trudne.

Nie wiadomo na tą chwilę, czy będzie możliwe samodzielne instalowanie aplikacji Google na telefonach Huawei za pośrednictwem odpowiedniego instalatora, wgranego w pamięć telefonu.

Smartfony Honor również objęte sankcjami

Warto wspomnieć również o tym, że marka Honor jest częścią grupy Huawei, w związku z tym wszystkie ograniczenia dotyczące smartfonów Huawei dotyczą również smartfonów Honor. Ich użytkownicy będą więc musieli zmagać się z tymi samymi ograniczeniami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)