Smartfon wykryje koronawirusa? Trwają prace nad nową technologią

Smartfony będą w stanie wykryć wirusy i inne patogeny?
Smartfony będą w stanie wykryć wirusy i inne patogeny?
Źródło zdjęć: © Pixabay

14.04.2021 08:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój technologiczny w medycynie, ale skorzystać mogą również na tym urządzenia, których używamy na co dzień. Dowodem na to może być rozwiązanie, które ma umożliwić wykrycie patogenu smartfonem.

Naukowcy z amerykańskiej firmy General Electric otrzymali w ostatnim czasie pokaźny grant od Narodowego Instytutu Zdrowia, który ma pomóc im opracować specjalne czujniki, które umożliwią smartfonom i innym urządzeniom mobilnym wykrywanie m.in. SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za rozwój COVID-19. 

Zespół kierowany przez Radislava Potyrailo, pracuje nad urządzeniem, które byłoby mniejsze niż koniuszek palca i mogłoby wykrywać konkretne wirusy i patogeny w powietrzu. Jeżeli ich projekt okaże się sukcesem, bardzo możliwe, że w przyszłości smartfony i smartwatche będą w stanie wykryć nie tylko SARS-CoV-2, ale również inne patogeny i czynniki drażniące. 

Główną zaletą rozwiązania, nad którym pracują badacze, ma być rozmiar czujnika - będzie on dostatecznie mały, by producenci mogli umieszczać je w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Wcześniej firma wspominała również, że czujnik może sprawdzić się na różnych powierzchniach w sklepach, na lotniskach czy w bankomatach.

General Electric chce w tym celu wykorzystać doświadczenie zdobyte przy opracowywaniu czujników przemysłowych, które mogą wykrywać niewielkie ilości gazów i chemikaliów. Ta technologia jest zaprogramowana do izolowania i identyfikowania określonego patogenu, jednocześnie wykluczając interferencję innych cząstek.

- Na mikrochipie znajdować się będą "receptory" wykrywające konkretne patogeny, dla których zostały zaprojektowane. Jeśli pojawi się jakiś inny pyłek czy bakteria, to nie zostaną one zidentyfikowane - wyjaśnił Potyrailo. Naukowiec ma również nadzieję, że ich rozwiązanie pomoże zakończyć pandemię i pomoże nie dopuścić do kolejnej.

Nie jest to pierwszy pomysł, który miałby umożliwić smartfonom wykrywanie koronawirusa. Jednak podobnie jak inne tego typu rozwiązania, ten również jest jeszcze na bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc trudno w tym momencie ocenić, czy produktem będą zainteresowane firmy produkujące smartfony. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)