Smartfon kluczem do naszej przyszłości

Smartfon kluczem do naszej przyszłości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.09.2015 13:34, aktual.: 11.09.2015 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania dowodzą, że statystyczny użytkownik smartfona zerka na to urządzenie ponad dwieście razy dziennie. Nauczyliśmy się z nimi zasypiać i spoglądać na nie zaraz po przebudzeniu. Naukowcy twierdzą nawet, że coraz częściej sięgamy po smartfony mimowolnie, nie chcąc zrobić na nich nic konkretnego. I w sumie ciężko dziwić się, że tak się dzieje.

Współczesne smartfony wykorzystują na tyle zaawansowane podzespoły –. są na tyle szybkie i wielofunkcyjne - że z powodzeniem zastępują komputery stacjonarne czy laptopy. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że dzięki aplikacjom kontaktujemy się z najbliższymi, sprawdzamy pocztę elektroniczną, czytamy najnowsze wiadomości, gramy, słuchamy muzyki czy oglądamy filmy. Nawet jeśli są to jedynie krótkie klipy z uroczymi kociętami w roli głównej.

Wszystko to, jest tak wygodne i proste, jak nigdy dotąd. W urządzeniach czołowych producentów, znajdziemy duże wyświetlacze, dzięki którym zarówno praca i rozrywka stają się przyjemnością. Warto przy tym wiedzieć, że takie smartfony mają rozdzielczość ekranu znacznie przekraczającą tą, którą oferują telewizory HD. Oglądane na takim poręcznym urządzeniu, nasze zdjęcia i filmy tryskają więc życiem i kolorami.

To jednak wciąż mało. Coraz częściej potrzebujemy bardziej rozbudowanych czy wyspecjalizowanych usług i możliwości, z których chcemy korzystać w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Smartfony takie jak Samsung Galaxy S6 Edge Plus pozwalają prowadzić transmisję wideo na żywo praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych urządzeń. Włączasz aplikacje, a S6 rozpoczyna transmitowanie tego , co filmujesz na YouTube. Koniec z nudnym oglądaniem zdjęć po powrocie w gronie rodziny. Teraz bliscy mogą razem z tobą oglądać egotyczny kraj, w którym przebywasz.

Projektanci i inżynierowie nie ustają jednak w wysiłkach, by łączyć najwyższej klasy wzornictwo, funkcjonalność i bezpieczeństwo, a dzięki oferować kolejne innowacyjne możliwości. Przykładem może tu być wspomniany Galaxy S6 Edge Plus posiadający zakrzywiony wyświetlacz wchodzący na boczne ramki urządzenia. Rozwiązanie to pozwala unikać sięgania po smartfona, kiedy chcemy zobaczyć informacje z najważniejszych aplikacji. Urządzenie może leżeć na stole, a my będziemy mieli wgląd w interesujące nas informacje. Tego typu rozwiązanie zwiększa też możliwości komunikacji, dzięki. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu i zakrzywionemu ekranowi telefon może leżeć daleko od nas, odwrócony ekranem do dołu, a my nadal będziemy wiedzieć kto do nas dzwoni lub pisze.

Obraz

O bezpieczeństwo naszych prywatnych danych zadba tymczasem między innymi czytnik linii papilarnych i platformy takie jak Knox. Takie bezpieczne urządzenie może zatem z powodzeniem zastąpić kartę płatniczą, bez obaw o to, że ktokolwiek oprócz nas uwierzytelni płatność. Najnowszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest usługa Samsung Pay. Ma ona realną szansę na to, aby zadomowić się na dobre w naszych telefonach. Jej zaletą jest bowiem to, że używając smartfona możemy zapłacić zarówno w starych terminalach, nieobsługujących płatności dotykowych, jak i w tych najnowszych, gdzie wystarczy zbliżyć telefon. Czołowi producenci sprawiają, że zapomnimy nawet o ładowarkach –. przecież nasz telefon możemy już ładować bezprzewodowo.

Nowoczesne smartfony projektowane są w taki sposób, by oferowały największą gamę możliwości, a jednocześnie były gotowe na zaadoptowanie najważniejszych nadchodzących trendów technologicznych. Jednym z takich trendów –. koncepcji – jest Internet Rzeczy (angielskie Internet of Things, lub w skrócie IoT). Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości całkowicie odmieni on nasze życie.

W Internecie Rzeczy praktycznie wszystkie przedmioty, których używamy każdego dnia, będą ze sobą połączone i będą w stanie porozumiewać się ze sobą, przekazując istotne dane. Gdy wyjdziemy z pracy lub szkoły, domowe ogrzewanie lub klimatyzacja, ustawią odpowiednią temperaturę w sam raz na nasz powrót. Następnego dnia rano, smartfon powie ekspresowi do kawy, że jego właściciel właśnie wstał i potrzebuje kawy. Ta zrobi się automatycznie. Jeśli zaś aplikacja pogodowa wskaże, że na dworze jest chłodniej niż zazwyczaj, pod prysznicem ustawiona będzie woda cieplejsza o parę stopni. Wszystko czego potrzebujesz, aby wpływać na otoczenie to jedynie smartfon. Żadnych skomplikowanych instalacji, dodatkowych paneli sterujących i grubych instrukcji obsługi.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Człowiek będzie miał oczywiście możliwość dostosowania tego wszystkiego do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Nie będzie jednak musiał tego robić. Sprzęt będzie się uczył jego nawyków i po pewnym czasie będzie w stanie przewidzieć, czego potrzebujemy.

Do 202. roku w Internecie Rzeczy działać ma 50 miliardów przedmiotów, ale już dziś, każdy z nas może stać się częścią technologicznej awangardy. Najwięksi producenci sprzętu dbają o to, by był on zbudowany w taki sposób, by ściśle ze sobą współpracował. Smartfona możemy więc wykorzystać w roli pilota do telewizora, czy bezprzewodowo połączyć go z telewizorem i przesyłać na ekran interesujące nas treści. Wyposażenie mieszkania w inteligentne oświetlenie LED pozwoli nim sterować prostu z poziomu smartfona. Tak, jeśli korzystamy z nowoczesnego sprzętu, większość pilotów można już w zasadzie pakować do kartonów.

Mało tego, smartfona możemy połączyć nawet z lodówką. Najnowsze chłodziarki takich producentów jak Samsung, można wpiąć do internetu i dzięki wbudowanemu w nie wyświetlaczowi, przeglądać strony internetowe lub uruchamiać aplikacje. Nawet jeśli nigdy w życiu nie gotowałeś, nowoczesna lodówka podpowie ci, jak przyrządzić pyszne danie. W niedalekiej przyszłości będzie natomiast wiedziała, że dowolny trzymany w niej produkt wkrótce może się zepsuć, jak i to, że właśnie zużyliśmy ostatnią kroplę mleka. Jeśli zechcemy, zamówi je za nas z dostawą do domu. Za zakupy zapłacimy rzecz jasna smartfonem. Warto jednak wybierać rozwiązania komplementarne, wzajemnie się uzupełniające. Im dany producent ma więcej „inteligentnych”. urządzeń w swojej ofercie, tym łatwiej będzie nam stworzyć domowy ekosystem. Przykładowo, Samsung zadeklarował że do roku 2020 zdecydowana większość produkowanych przez niego urządzeń będzie mogła łączyć się z internetem i komunikować z naszym smartfonem. Nie trudno wyobrazić sobie scenariusz, że
zdalnie włączymy pralkę, zmienimy temperaturę, albo zasłonimy rolety. To także znaczące ułatwienie w przypadku awarii. Urządzenie samo poinformuje serwis co się zepsuło, a serwisant przyjedzie do nas z gotowym rozwiązaniem.

Powyższe przykłady to jedynie początek prawdziwej rewolucji, którą ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Wybierając nowoczesne urządzenia warto stawiać na produkty firm przewidujących przyszłość, inwestujących w badania. Dzięki temu będziemy gotowi na nadejście przyszłości, zanim ta się zacznie. A przecież każdy z nas z radością skorzysta z technologii ułatwiających mu życie i dających mu większą kontrolę nad nim. Po takie urządzenia można sięgnąć już dziś.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)