Smartfon i cyfrówka. Czym warto robić zdjęcia na wakacjach

Smartfon i cyfrówka. Czym warto robić zdjęcia na wakacjach

Smartfon i cyfrówka. Czym warto robić zdjęcia na wakacjach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.06.2019 09:30, aktualizacja: 28.06.2019 14:29

Wybierając smartfona, wielu kupujących zwraca uwagę przede wszystkim na jakość aparatu i liczbę dostępnych megapikseli. Nic dziwnego, każdy chce mieć dobre narzędzie do uwieczniania wyjątkowych wspomnień. Czy jednak smartfon to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie lepiej będzie wybrać klasyczny aparat cyfrowy lub profesjonalny sprzęt. Dzięki niemu będziesz mógł zrobić o wiele wyraźniejsze zdjęcia. W przypadku tych pierwszych cena nie jest wygórowana, za dobrej jakości sprzęt zapłacisz o wiele mniej niż za smartfona oferującego podobne parametry.

Kwestia megapikseli

Wbrew pozorom liczba megapikseli aparatu nie zawsze będzie głównym czynnikiem decydującym o zakupie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak zamierzasz przeglądać zdjęcia po ich zrobieniu. Jeśli mają trafić na papier i następnie do albumu lub ramki, do ich zrobienia nada się nawet słabszej jakości smartfon. Z drugiej strony jeśli przechowujesz zdjęcia na dysku i często zdarza ci się przybliżać fotografie lub specjalnie je obrabiać, lepszym rozwiązaniem będzie aparat o lepszych parametrach.

Obraz
© Shutterstock.com

A jednak matryca

Ze względu na budowę smartfona, matryce wbudowanych aparatów często mają ograniczoną wielkość. Mała matryca może mieć tyle samo punktów światłoczułych co większa, jednak będą one o wiele mniejsze. Tysiące pikseli "upchniętych" na zbyt małej matrycy sprawia, że jest ona w stanie zebrać zdecydowanie mniej światła, a co za tym idzie zdjęcia tracą na jakości.

Duża matryca to również lepsze zdjęcia nocne. Cyfrówki pozwalają na ustawienie większej czułości ISO, a co za tym idzie uzyskanie jaśniejszego obrazu bez widocznych niedoskonałości. Podobny sposób zastosowano w smartfonach, jednak poza flagowcami funkcja ta pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu w zaciemnionych miejscach może pojawić się charakterystyczna kaszka, a obraz będzie się wydawać przymglony, zaburzy to również balans kolorów.

Wygoda przede wszystkim

Obecnie trudno jednak znaleźć osobę, która rusza się z domu bez smartfona. Pod względem wygody i mobilności urządzenie to bije klasyczne kompakty na głowę. W razie potrzeby możesz włożyć go do kieszeni i wyjąć wtedy, gdy będzie potrzebny. Flagowe modele znanych firm mogą poszczycić się nie tylko nowocześniejszymi udogodnieniami, ale również o wiele lepszymi aparatami.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który przemawia za wyborem smartfona jest prędkość udostępniania treści. Opublikowanie zrobionego przed chwilą zdjęcia na portalu społecznościowym trwa mniej niż minutę, a dodatkowym atutem jest możliwość szybkiej edycji zdjęć, wystarczy kilka stuknięć palcem, by wybrać odpowiedni filtr. W przypadku cyfrówek zarówno dzielenie się zdjęciami jak i ich obróbka wymagają przeniesienia ich wcześniej na komputer.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)