Ślady życia na meteorycie z Marsa? Znaleziono go 40 lat temu
Węgierscy naukowcy twierdzą, że odkryli ślady mikroorganizmów na meteorycie z Marsa. Nowe badania pozwalają wierzyć, że na czerwonej planecie istniało dawniej życie.
Poszukiwanie życia na Marsie kojarzy nam się raczej z badaniami przeprowadzanymi na miejscu. Dane zbierane przez sondy czy marsjańskie łaziki pozwalają lepiej poznawać planetę. Ale czasami odkrycia dokonuje się niejako w drugą stronę - analizując to, co przyleciało do nas z Marsa.
Właśnie w ten sposób węgierskim naukowcom z Centrum Badań Astronomicznych i Nauk o Ziemi Węgierskiej Akademii Nauk udało się odnaleźć ślady mikroorganizmów. Znajdowały się na meteorycie, który trafił na Ziemię. Został on odnaleziony 40 lat temu na Antarktydzie. Węgierscy naukowcy swoje badania zaprezentowali na łamach "Open Astronomy".
Skamieniałe pozostałości materii organicznej mają przypominać ziemskie bakterie. Meteoryt o nazwie ALH-77005 pozwala więc wierzyć, że na Marsie istniały kiedyś warunki do życia.
Zobacz też: Historia meteorytu Allan Hills 84001
To nie pierwszy marsjański meteoryt, na którym mogły zachować się ślady życia. Wcześniej dowodem w sprawie miał być Allan Hills 84001, jednak naukowcy do dziś nie są zgodni, czy tamte pozostałości materii organicznej nie były po prostu efektem trafienia na Ziemię.