Skrzynka Dobroci - Internetowe Pośrednictwo Wolontariatu

"Skrzynka Dobroci" to nowy projekt Centrum Wolontariatu - internetowa
wyszukiwarka, mająca kontaktować wolontariuszy i poszukujące ich organizacje.

Skrzynka Dobroci - Internetowe Pośrednictwo Wolontariatu

13.09.2010 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Jestem studentką i mam trochę wolnego czasu, który chciałabym wykorzystać dla innych", "Zmęczony i znudzony pogonią za sukcesem, poszukuję nowego, ciekawego zajęcia, w którym można zrobić coś pożytecznego i dzięki temu pomóc samemu sobie", "Czuję się spełniona, gdy mogę pomóc innym" - to fragmenty ogłoszeń, które można znaleźć w "Skrzynce Dobroci - Internetowym Pośrednictwie Wolontariatu" dostępnej na stronie www.wolontariat.org.pl.

"Skrzynka Dobroci" powstała z myślą o wszystkich osobach, które zainteresowane są podjęciem pracy w charakterze wolontariuszy. Zarówno tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach, mają utrudniony kontakt z Centrum Wolontariatu i nie wiedzą, gdzie znaleźć placówki zainteresowane ich pomocą czy też partnerów do realizacji swoich pomysłów, a także tych, którzy mieszkają w dużych miastach i zastanawiają się, co pożytecznego mogą zrobić w swojej okolicy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Skrzynka jest otwarta również dla tych wolontariuszy i instytucji, którzy chcą szybko znaleźć chętnych do współpracy. Dzięki temu powstała ogólnopolska baza danych wolontariuszy oferujących pomoc oraz baza placówek szukających wolontariuszy.

Baza jest na bieżąco aktualizowana - codziennie rejestrują się w niej nowi ochotnicy. Korzystanie ze "Skrzynki Dobroci" nic nie kosztuje. Warto z niej korzystać, ponieważ pozwala precyzyjnie określić oczekiwania wobec wolontariuszy i umożliwia dostęp do bazy danych wolontariuszy z całej Polski.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę SMG/KRC na zlecenie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia KLON.JAWOR, zainteresowanie Polaków pracą społeczną nie jest duże. W 200. r. tylko 11,3 proc. czyli ok. 4 mln dorosłych Polaków poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych. Najwięcej wolontariuszy jest wśród osób z wyższym wykształceniem (generalnie można zaobserwować zależność - im wyższe wykształcenie, tym większa aktywność).

Najczęściej w wolontariat angażują się osoby młode, zwłaszcza te˙między 15 a 19 rokiem życia (uczniowie i studenci). Relatywnie wysoki poziom aktywności obywatelskiej wykazują też osoby w wieku między 40 a 44 lata. W pracę społeczną częściej angażują się mieszkańcy wsi. Jednak jeszcze bardziej, niż wiek i miejsce zamieszkania na postawę społeczną wpływają poglądy i przekonania.
Osoby, które uważają, że zwykły obywatel, działając z innymi, może rozwiązać lokalne problemy, ponad dwa razy częściej angażują się w wolontariat. Dwa razy częściej pracują społecznie osoby chodzące do kościoła co najmniej raz w tygodniu, niż te, które praktykują rzadziej lub w ogóle. O połowę częściej są wolontariuszami osoby, które mają zaufanie do innych.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)