Składane smartfony to nowa moda. Apple może mieć sposób na ich największą wadę

Składane smartfony to nowa moda. Apple może mieć sposób na ich największą wadę

Składane smartfony to nowa moda. Apple może mieć sposób na ich największą wadę
Źródło zdjęć: © flickr.com | Hakan Dahlstrom
Adam Bednarek
05.03.2019 11:12, aktualizacja: 10.03.2019 15:27

Składany smartfon od Apple? Chociaż swoje modele zaprezentował Samsung czy Huawei, to twórcy iPhone'ów przyglądają się nowej modzie z boku. Ale nie biernie, o czym świadczy nowy patent.

W ciągu ostatnich kilku tygodni światło dzienne ujrzało kilka różnych projektów składanych smartfonów, z których najgłośniejsze to Samsung Galaxy Fold oraz Huawei Mate X. To od razu sprawiło, że producenci smartfonów zaczęli wytykać wady rozwiązań konkurencji. Motorola twierdzi, że "ekran składany na zewnątrz to zły pomysł", z kolei Huawei uważa, że "ekran składany do środka to zły pomysł".

Apple na razie stoi z boku, ale widać, że gigant widzi wady w konstrukcji składanych smartfonów. Skąd o tym wiemy? Z patentu, który Apple złożyło.

Składane smartfony: Apple ma patent

Apple wśród potencjalnych zagrożeń składanych smartfonów wymienia niską temperaturę. Zdaniem projektantów firmy, mrozy mogą sprawić, że ekran zesztywnieje. Łatwo wyobrazić sobie, do czego mogłoby to doprowadzić - przy próbie zgięcia doszłoby do poważnych uszkodzeń.
Apple wie, jak teoretycznie można sobie z tym problemem poradzić. Ekran byłby po prostu podgrzewany w miejscach, w których by się zginął. Przynajmniej na papierze jest to proste i logiczne.

Na razie musi nam papier wystarczyć. Fakt, że firma coś patentuje wcale nie oznacza, że zamierza wprowadzić swój pomysł na rynek. Apple się zabezpiecza na wypadek, gdyby składane smartfony się przyjęły i również gigant musiałby mieć taki model w swoim portfolio.

A przy okazji robi coś jeszcze - sieje wątpliwość. Chociaż mieliśmy już składany smartfon od Huawei w rękach, to nadal nie wiemy, jak będzie sprawdzał się w codziennym użytkowaniu. Co więcej - sami producenci przyznają, że nie wszystko jest jeszcze wiadome, bo badania np. nad rysowaniem się ekranu trwają. Patent może więc sugerować, że konkurencja zimą będzie mieć problemy. Dla konsumentów to sygnał: lepiej nie wchodzić na nieznany grunt, tylko poczekać, aż technologia się przyjmie i sprawdzi.

Zresztą warto pamiętać o tym, że nie tylko składane smartfony mogą mieć problemy na mrozie. Wszystkie telefony nie lubią niskich temperatur. Te wpływają na baterie, a czasami uwypuklają błędy w produkcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)