Skażona woda z Fukushimy. Władze planują wypuścić ją do morza

Skażona woda z Fukushimy. Władze planują wypuścić ją do morza

Zbiorniki z wodą w Fukushimie PAP/EPA.
Zbiorniki z wodą w Fukushimie PAP/EPA.
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA / POOL, KIMIMASA MAYAMA / POOL
Karolina Modzelewska
19.10.2020 09:01

Władze Japonii mają pozbyć się zanieczyszczonej wody z elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, wypuszczając ją do morza. Pomysł budzi wiele kontrowersji i nie podoba się rybakom, którzy twierdzą, że taka decyzja zniszczy przemysł. Cały proces może rozpocząć się już w 2022 roku.

Jak podaje "The Guardian" powołując się na lokalne media, projekt ma na celu pozbycie się wody, która jest przechowywana w ponad 1000 zbiorników. Prace najprawdopodobniej rozpoczną się w 2022 roku i potrwają dziesięciolecia.

Skażona woda może trafić do Pacyfiku

Według agencji informacyjnej Kyodo oficjalna decyzja w tej sprawie może zapaść do końca października. Tym samym zakończy się trwająca od kilku lat debata na temat tego, co zrobić ze skażoną wodą. Wśród rozważanych pomysłów było również jej odparowanie i budowa kilku większych zbiorników w innych miejscach.

Rząd od dawna sugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wypuszczenie wody do pobliskiego Pacyfiku. Takie informacje spotykały się z ogromnym sprzeciwem miejscowych rybaków, według których decyzja władz zniszczy przemysł i wpłynie na budowaną latami reputację. Przypomnijmy, rybacy z tego regionu mierzyli się z licznymi problemami po przejściu ogromnego tsunami, które zniszczyło elektrownię w 2011 roku.

W odpowiedzi na obawy rybaków rząd zapowiedział, że będzie promował produkty z Fukushimy. Wielu z nich martwi się, że konsumenci będą unikali ich ryb i owoców morza, uważając je za szkodliwe dla zdrowia. W podobny tonie wypowiadają się ekolodzy. Ich zdaniem decyzja władz stanowi poważne zagrożenie dla środowiska morskiego.

Presja na podjęcie decyzji stale rośnie, ponieważ kończy się przestrzeń magazynowa na terenie elektrowni jądrowej. Operator elektrowni, Tokyo Electric Power (Tepco), szacuje, że wszystkie dostępne zbiorniki będą pełne do lata 2022 r.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)