Siły Zbrojne RP zyskają cztery śmigłowce S‑70i Black Hawk. Maszyny trafią do Wojsk Specjalnych
16.12.2021 11:48, aktual.: 24.02.2022 15:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Inspektorat Uzbrojenia podpisał z PZL Mielec kontrakt na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Jak informuje Inspektorat Uzbrojenia MON, umowa opiewa na 666 mln złotych brutto, a maszyny zostaną dostarczone do końca października 2024 roku.
W środę, 15 grudnia Skarb Państwa – Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych.
"Zakup śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wynika z konieczności dalszego rozwoju zdolności Wojsk Specjalnych w zakresie realizacji zobowiązań związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Sojuszu Północnoatlantyckim. Kolejne śmigłowce zwiększą mobilność pododdziałów Wojsk Specjalnych w obszarze reagowania na zagrożenia asymetryczne i hybrydowe, a jednolita flota statków powietrznych obniży koszty procesu szkolenia i zabezpieczenia logistycznego" – jak informuje Inspektorat Uzbrojenia.
Posiadanie jednolitej floty statków powietrznych ma obniżyć koszty związane ze szkoleniem i zabezpieczeniem logistycznym. Nowe śmigłowce zostały skonfigurowane w identyczny sposób, jak śmigłowce zakontraktowane w 2019 roku. Inspektorat Uzbrojenia nie zdradza jednak szczegółów dotyczących wyposażenia maszyn z przyczyn operacyjnych.
Zgodnie z opisem przedstawionym przez PZL Mielec, śmigłowce S-70i Black Hawk zostały stworzone przez firmę Sikorsky Aircraft Corporation w odpowiedzi na zapotrzebowanie Armii USA na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportu taktycznego (UTTAS). Pierwszy oblot maszyny odbył się w 1974 roku, a pierwszy śmigłowiec został dostarczony Armii USA w 1974 roku.
S-70i Black Hawk posiada "klasyczny układ dwusilnikowy z czterołopatowym wirnikiem nośnym, czterołopatowym śmigłem ogonowym i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym". Jego masa własna to 4819 kg, a masa startowa – ponad 11 tys. kg. Śmigłowiec może lecieć z maksymalną prędkością 295 km/h, a jego zasięg wynosi około 2130 km.