Sea Ceptor - system, któremu żadna rakieta nie straszna

Sea Ceptor - system, któremu żadna rakieta nie straszna
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

30.01.2012 14:39, aktual.: 30.01.2012 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sea Ceptor to najnowszy obronny system rakietowy brytyjskiej marynarki wojennej.

Sea Ceptor to system pocisków rakietowych, wystrzeliwanych z okrętów, które mają za zadanie przechwytywać wrogie rakiety, lecące z prędkością naddźwiękową. Brytyjskie pociski mogą przemieszczać się z prędkością sięgającą 3 Machów i posiadają zdolność atakowania wielu celów jednocześnie. Dzięki temu system Sea Ceptor może zapewnić ochronę antyrakietową obszaru 130. km kw, zarówno nad morzem, jak i lądem.

"Ten nowy system uzbrojenia zapewni naszym fregatom możliwość przeciwdziałania zagrożeniu atakiem za pomocą nowoczesnych pocisków rakietowych" Sea Ceptor zastąpi przestarzały system Sea Wolf

Sea Ceptor został zaprojektowany do zamontowania na brytyjskich fregatach rakietowych typu 23. gdzie ma zastąpić system antyrakietowy Sea Wolf, wychodzący ze służby w 2016 roku. Planowane jest również zastosowanie Sea Ceptor na najnowszych fregatach typu 26. Projektowany system charakteryzuje się jednak sporą elastycznością, co umożliwia jego zastosowanie w przyszłości również przez formacje naziemne oraz lotnictwo.

Kontrakt na stworzenie systemu Sea Ceptor wart jest 48. mln funtów (2,43 mld złotych) przypadł brytyjskiej spółce zbrojeniowej MBDA. Pierwsze demonstracje nowej broni powinniśmy ujrzeć w ciągu najbliższych 5 lat. Kontrakt zapewni dodatkowe 500 miejsc pracy w MBDA oraz w powiązanych z nią spółkach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)