Sapphire Radeon HD 6950 2048MB GDDR5 - test

Sapphire Radeon HD 6950 2048MB GDDR5 - test
Źródło zdjęć: © chip.pl

19.10.2011 11:49, aktual.: 19.10.2011 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo, iż nazwa na to nie wskazuje, to prezentowany Radeon HD 6950 charakteryzuje się zmienionym układem chłodzenia. Zapewnia on niższe temperatury pracy kosztem większego hałasu. Karta oprócz dość wysokiej wydajności oferuje również bogaty zestaw wyposażenia dodatkowego. W jego skład wchodzi miedzy innymi kabel HDMI, a także gra Codemasters Software: DiRT 3. Wszystko w rozsądnej cenie.

Do naszego laboratorium przyjechał kolejny już w naszym zestawieniu produkt z układem graficznym AMD Radeon HD 6950. Więcej o tych kartach pisaliśmy w momencie ich premiery. Dla niewtajemniczonych opiszę w paru zdaniach budowę rdzenia Cayman wykorzystywanego w tym właśnie Radeonie. Jak przystało na produkt przełomu 2010/2011 układ ten zbudowany został w 40-nanometrowym procesie technologicznym a także wyposażony w 1408 jednostek cieniujących. Jest to wartość niższa od tej, którą widywaliśmy u poprzednika – Radeon HD 5850 miał ich 1440. Rdzeń referencyjnego Radona HD 6950 pracuje z częstotliwością 800 MHz, w momencie gdy jego pamięci osiągają zawrotną wartość 5000 MHz. Na kartach graficznych zazwyczaj widujemy układy o sumarycznej pojemności 2 GB, ale w sprzedaży są też tańsze – 1 GB wersje. Zarówno jedne jak i drugie do komunikacji wykorzystują 256-bitową szynę danych.

Obraz
© W 3DMarku wydajność Radeona HD 6950 jest zbliżona do tej, którą oferuje podkręcony GeForce GTX 560 Ti (fot. chip.pl)

Dostarczony do naszych testów Sapphire Radeon HD 6950. mimo iż jego wygląd zewnętrzny o tym nie świadczył, jest produktem pracującym ze standardowymi częstotliwościami taktowania rdzenia oraz pamięci. A szkoda… Zamontowany na jego laminacie został wydajny układ chłodzenia, w skład którego wchodzi masywny aluminiowy radiator z rurkami heatpipe, a także dwa wentylatory. Taki zestaw w zupełności wystarczyłyby do schłodzenia karty z wyższymi taktowaniami. W porównaniu do referencyjnie chłodzonego HIS’a temperatury pracy prezentowanego Sapphire’a są niższe o 14℃ w trybie idle oraz 17℃ przy pełnym obciążeniu karty. Są to różnice bardzo duże, zwłaszcza iż porównujemy produkty pracujące z identycznymi zegarami.

Obraz
© W Crysis Warhead wydajność jest identyczna jak GeForce'a GTX 570 (fot. chip.pl)

Mimo wydajności układu chłodzenia, a także referencyjnych częstotliwości zegarów inżynierowie Sapphire’a nie zadbali o odpowiednie profile ustawień odpowiedzialne za hałas generowany przez kartę. W czasie spoczynku nie jest źle –. karta generuje średnio 36,1 dB. Hałas zaczyna być uciążliwy w momencie włączenia gry i prowadzenia dłuższej rozgrywki. Wzrasta on wtedy do poziomu 48,8 dB i jest jedną z wyższych wśród Radeonów HD 6950.

Obraz
© Tryb Extreme HD działa płynnie na karcie Sapphire'a, jednakże wyższe wyniki oferują oba GeForce'y. (fot. chip.pl)

Pod względem wydajności kartę można uplasować pomiędzy szybszymi, referencyjnymi konstrukcjami GeForce GTX 57. i GeForce GTX 560 Ti. Do pierwszych karta traci średnio 5%, natomiast nad drugimi wykazuje podobną przewagę. Różnice nie są duże więc wypada zadać sobie pytanie czy warto płacić około 1300 zł za szybszego GTX 570, gdy za Radeona przyjdzie nam zapłacić średnio 1000 zł? Tańszy o 50 zł, ale również zauważalnie wolniejszy GTX 560 Ti również wydaje się mniej opłacalnym wyborem.

Obraz
© Podobnie jak w Far Cry 2, tak i w DiRT2 wyższą wydajność mają karty zielonych. (fot. chip.pl)

Wybierając kartę graficzną warto również wziąć pod uwagę zawartość pudełka za którą płacimy. W przypadku prezentowanego modelu Sapphire Radeon HD 695. znajdziemy w nim sporo. Jest tu miedzy innymi 3-metrowy kabel HDMI, mostek CrossFire a także przejściówka HDMI – DVI. Dla osób pragnących przetestować kartę zaraz po wyjęciu z pudełka firma Sapphire dołączyła kupon z grą DiRT3.

Obraz
© Na zmodyfikowanym układzie chłodzenia Sapphire'a znalazły się dwa wentylatory. Wpłyneło to negatywnie na pobór mocy. (fot. chip.pl)

Sapphire Radeon HD 695. to karta godna uwagi dla osób szukających grafiki za cenę w okolicy 1000 zł. Jej wydajny układ chłodzenia z pewnością pozwoli na dodatkowe podkręcenie, a dołączony kabel HDMI umożliwi przeniesienie rozgrywki na płaszczyznę telewizora. Szkoda tylko, że karta nie jest choć trochę cichsza.

Grzegorz Glonek

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Hakerzy mogą zdalnie zabijać ludzi"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)