Sąd utrzymał 993 tys. zł kary dla Cyfrowego Polsatu

Sąd utrzymał 993 tys. zł kary dla Cyfrowego Polsatu
Źródło zdjęć: © Cyfrowy Polsat

16.08.2011 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał 993 tys. zł kary, jaką na
Cyfrowy Polsat nałożył UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów - poinformował w piątek w komunikacie UOKiK.

Wyrok sądu dotyczy decyzji wydanej przez Prezesa UOKiK w grudniu 200. roku. Urząd zakwestionował wówczas regulamin świadczenia usług stosowany przez Cyfrowy Polsat.

Chodzi o to, że Cyfrowy Polsat zastrzegał sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych ze względu na zdarzenia niezależne od spółki, uznawane za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym.

W opinii Urzędu takie postanowienie było niedozwolone, dawało bowiem operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków odbioru programów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawiało klientów prawa do odstąpienia od kontraktu. Zdaniem Urzędu, każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać klientom możliwość odstąpienia od niej.

Prezes UOKiK uznała, że Cyfrowy Polsat stosując niedozwolone warunki w regulaminie świadczenia usług naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę w wysokości 99. 597 zł. Ponadto na spółkę został nałożony obowiązek publikacji decyzji przez sześć miesięcy na swojej stronie internetowej oraz zamieszczenia w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenia zawierającego sentencję decyzji.

W piątek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK. Zgodził się też z sankcją finansową nałożoną przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Sąd uznał, że publikacja sentencji decyzji w prasie jest konieczna ze względu na potrzebę poinformowania jak najszerszego grona konsumentów, a także ze względu na potrzebę realizacji funkcji prewencyjnej wobec innych uczestników rynku. Spółka już podczas prowadzonego postępowania wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w sądzie apelacyjnym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)