Sąd - podaj hasło do komputera! Oskarżona - zapomniałam...

Sąd - podaj hasło do komputera! Oskarżona - zapomniałam...
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

07.02.2012 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sąd w Kolorado nakazał pewnej kobiecie ujawnienie haseł do komputera w związku z toczącym się przeciwko niej postępowaniem karnym. Oskarżona, wzorem wszystkich polityków zamieszanych w afery, nic nie pamięta.

W zeszłym miesiącu sędzia Robert Blackburn nakazał Ramonie Ficosu odszyfrowanie dysku twardego w jej laptopie do 2. lutego. Laptop kobiety został zarekwirowany w 2010 roku podczas śledztwa w sprawie wyłudzenia kredytu hipotecznego. Jak widać śledczy przez ponad rok nie byli w stanie złamać zabezpieczeń. Ale nie to jest najważniejsze. Okazuje się, że zgodnie z nakazem sądu, kobieta ma sama dostarczyć dowody swojej winy i odszyfrowywać za śledczych swoje dane. Jej adwokat próbował protestować, że jest to niezgodne z ich 5tą poprawką do konstytucji, ale na nic się to nie zdało.

Teraz kobieta nie przypomina sobie haseł. W sumie trudno się dziwić, nie wpisywała ich od ponad roku. Jej adwokat, Philip Dubois, rozwija jeszcze bardziej tę argumentację:

"Jest bardzo prawdopodobne, że zapomni się hasło. Niejasne jest także, czy to ona szyfrowała ten dysk, nie wiem czy będzie więc w stanie go rozszyfrować" - mówi obrońca i już przygotowuje apelację.

Trudno się dziwić temu nagłemu zanikowi pamięci. Dziwny to system, w którym oskarżony ma dostarczać wymiarowi sprawiedliwości dowodów swojej winy. Ale jak widać system jest bezsilny wobec odpowiedniego oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)