Sonda Juno w epicentrum wulkanów. To jedyne takie miejsce pod Słońcem

15 października sonda Juno przeleciała w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza. Zbliżyła się na odległość zaledwie 11 680 kilometrów od pokrytej lawą i wulkanami powierzchni księżyca i wykonała zdjęcia. Nowe obrazy przedstawiają obszar północnego bieguna najbardziej aktywnego wulkanicznie obiektu w Układzie Słonecznym.

Wizualizacja sondy Juno zbliżającej się do Jowisza
Wizualizacja sondy Juno zbliżającej się do Jowisza
Źródło zdjęć: © NASA

Io jest trzecim co do wielkości księżycem Jowisza i czwartym pod tym względem w całym Układzie Słonecznym. Jest nieco większy od ziemskiego Księżyca. Okrąża Jowisza w niecałe 43 godziny. To najbardziej aktywne wulkaniczne miejsce w naszym systemie planetarnym. Powierzchnia tego księżyca usiana jest setkami wciąż wybuchających wulkanów i ogromnymi jeziorami lawy.

Aktywność jowiszowego księżyca Io

Aktywność ta znana jest ludzkości od lat 70. ubiegłego wieku, od kiedy pierwsze sondy przeleciały w pobliżu Io. Jest pobudzana przez potężną grawitację Jowisza, która powoduje odkształcanie się księżyca. Orbita Io wokół Jowisza jest eliptyczna, co oznacza, że wpływ grawitacyjny gazowego olbrzyma jest różny, zmieniając kształt księżyca podczas jego orbity.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Amplituda tych odkształceń może wynosić nawet 100 metrów. To powoduje tarcia wewnątrz obiektu. W ich wyniku powstają ogromne ilości ciepła, które uwalniane jest właśnie poprzez aktywność wulkaniczną.

Io pod lupą sondy Juno

Kilka dni temu sonda Juno, przelatując w odległość zaledwie 11 680 kilometrów od powierzchni Io, wykonała zdjęcia tego przypominającego piekło świata. Naukowcy twierdzą, że ostatnie zdjęcia są najlepszymi i najwyraźniejszymi zdjęciami Io, jakie oglądali.

Księżyc Io
Księżyc Io© NASA | Navaneeth Krishnan

Zdjęcia takie jak te zapewnią badaczom Io mnóstwo pracy analitycznej na nadchodzące lata

Jason PerryUniwersytet w Arizonie
Mozaika zdjęć jowiszowego księżyca Io
Mozaika zdjęć jowiszowego księżyca Io© NASA, JPL CalTech | Jason Perry

Nowe zdjęcia ujawniają nieznane dotąd szczegóły obszaru w pobliżu północnego bieguna księżyca. Znajdują się tam wysokie góry, które nie są wulkanami, co należy podkreślić w przypadku Io. Osiągają one wysokość nawet sześciu tys. metrów.

Juno zarejestrowała na nowych zdjęciach także pióropusze materiału wyrzucanego z wulkanów

W nadchodzących miesiącach sonda będzie wykonywać kolejne bliskie przeloty nad powierzchnią Io. 30 grudnia 2023 roku oraz 3 lutego 2024 roku ma zbliżyć się na odległość zaledwie 1500 kilometrów od powierzchni księżyca.

Sonda Juno

Misja sondy Juno rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Do Jowisza dotarła w lipcu 2016 roku. Po niemal pięciu latach lotu i przebyciu prawie 600 milionów kilometrów, Juno weszła na orbitę planety, by wykonać badania struktury atmosfery gazowego olbrzyma, przeprowadzić pomiary pola magnetycznego, grawitacyjnego i magnetosfery planety.

Misja Juno nie jest pierwszą, która bada Jowisza. Wcześniej w pobliżu gazowego giganta przelatywały sondy z programu Pionier oraz Voyager. Największą planetę Układu Słonecznego badała także sonda Galileo oraz sonda New Horizons, przelatując w pobliżu Io w drodze do Plutona.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)