Słoń w berlińskim zoo nauczył się obierać banany

Słoń nauczył się obierać banany
Słoń nauczył się obierać banany
Źródło zdjęć: © Pexels | DrFaslu Rahman Pulikkapparambil

24.04.2023 16:14, aktual.: 24.04.2023 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zazwyczaj z upodobania do bananów kojarzone są małpy, ale nie tylko one są amatorami tych owoców. Lubią je również np. słonie. Przeważnie nie obierają ich ze skórki przed zjedzeniem, tym bardziej zaskakujące jest zachowanie pewnej słonicy z berlińskiego zoo, która nauczyła się obierać banany. Jej zdolności zostały uwiecznione na nagraniu wideo.

W przeciwieństwie do innych słoni, Pang Pha z berlińskiego zoo ma niezwykły sposób jedzenia bananów. Jej koleżanki i koledzy jedzą banany w całości, ale Pang Pha najpierw je obiera. Pracownicy zoo nagrali zdumiewające wyczyny tej samicy słonia indyjskiego na wideo, a jej przypadek został udokumentowany w czasopiśmie "Current Biology" (DOI: 10.1016/j.cub.2023.02.076).

Tylko mocno dojrzałe banany wymagają obierania

Pochodząca z Azji słonica mieszkająca w zoo w Berlinie już od dawna. Co ciekawe, jej sposób postępowania z bananami zależny jest od ich koloru. Jeżeli dostaje owoc, który jest zielono-żółty – zjada go w całości, nie próbując nawet go obierać. Z kolei obdarowana bananem, którego skórka jest już brązowa od razu go odrzuci i nawet nie tknie. Natomiast najbardziej interesujące jest jej zachowanie w momencie, kiedy poda się jej banana, który jest po części jeszcze żółty, a po części już brązowy. To dla takich egzemplarzy zarezerwowaną ma "procedurę" pozbawiania ich skórki.

W jaki sposób to robi? Trąba słonia jest dość chwytna, ale oczywiście nie jest w stanie w pełni zastąpić dwóch rąk. A zatem Pang Pha najpierw łamie banana w miejscu znajdującym się blisko czubka od strony łodyżki. Czubek ten następnie odrzuca, potem podnosi pozostałą część banana i łapiąc za jeden koniec energicznie nim potrząsając sprawia, że skóra odchodzi od reszty owocu. Natomiast w momencie, kiedy obrany już ostatecznie banan wyląduje na podłodze, rzuca skórkę, podnosi banana i go zjada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pang Pha nauczyła się obierania bananów od ludzi?

Skąd wzięło się to nietypowe zachowanie u Pang Pha? Należy podkreślić, że żaden z innych zamieszkujących w berlińskim zoo słoni nie obiera bananów. Naukowcy są tutaj zdania, że słonica nauczyła się tego zwyczajnie obserwując ludzi, którzy się nią zajmują i którzy również jedli banany. Oczywiście bez skórki. Tak czy inaczej wykształcenie się takiego mechanizmu wymagało konkretnego połączenia indywidualnych cech, zdolności obserwacyjnych oraz przede wszystkim zręczności, która pozwoliła słonicy na opracowanie własnej metody obierania bananów w sytuacji, gdy nie mogła ona w pełni skorzystać z "ludzkiego" sposobu.

Swoją drogą niewiele brakowało, a powiadomieni o niezwykłym zachowaniu słonicy naukowcy w ogóle nie zaczęliby obserwacji, ponieważ z początku podawano jej jedynie zielono-żółte banany, które jak wspomnieliśmy zjada w całości.

Nie jest jasne, dlaczego Pang Pha postępuje w ten sposób. Zresztą jej zachowanie zmienia się również, gdy znajdzie się w grupie innych słoni, którym również podano banany. W tej sytuacji niezależnie od koloru skórki zjada kolejne z nich, natomiast dopiero kiedy podniesie ostatni, przytrzymuje go dla późniejszego obrania. Czy to dlatego, że wie, iż w tym momencie nie musi się już z nikim ścigać i ten ostatni owoc może zjeść zgodnie ze swoją metodą? Tego nie wiadomo, ale przypadek berlińskiej słonicy skłonił naukowców do zastanowienia się, co jeszcze mogą zrobić słonie za pomocą swoich trąb?

Źródło: Cell Press, Live Science

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także