Rząd USA oferuje 10 mln dolarów za informacje o hakerach
16.07.2021 09:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Departament Stanu oferuje nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje, które pomogą w identyfikacji lub namierzeniu hakerów działających pod kontrolą obcego rządu, atakujących amerykańską infrastrukturę krytyczną, jak wynika z opublikowanego w czwartek oświadczenia.
Amerykanie sięgają po kolejne metody w walce z hakerami, którzy zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. W czwartek, 15 lipca br. ukazało się oświadczenie, z którego wynika, że Program Rewards for Justice Departamentu Stanu USA (RFJ), zarządzany przez Dyplomatyczną Służbę Bezpieczeństwa, oferuje nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje o cyberprzestępcach podejmujących działania wymierzone w infrastrukturę krytyczną, które naruszają przepisy ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach (CAFA) i funkcjonują "pod kierunkiem lub pod kontrolą obcego rządu".
Amerykanie polują na cyberprzestępców
Naruszenia, o których mówi rząd USA "mogą obejmować przesyłanie groźby wymuszenia w ramach ataków ransomware; celowy nieautoryzowany dostęp do komputera lub przekroczenie autoryzowanego dostępu, a tym samym uzyskanie informacji z dowolnego chronionego komputera; świadomego powodowania transmisji programu, informacji, kodu lub polecenia, a w wyniku takiego postępowania celowego powodowania szkód bez upoważnienia chronionemu komputerowi". Chodzi tutaj nie tylko o systemy komputerowe rządu USA i instytucji finansowych, ale także te używane w handlu międzystanowym lub wpływające na komunikację.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przekazującym informacje o hakerach rząd USA stworzył specjalny kanał do zgłoszeń w darknecie. Opiera się na przeglądarce Tor i najprawdopodobniej oprogramowaniu SecureDrop. Dodatkowo władze państwa nawiązały współpracę z różnymi agencjami, aby umożliwić szybkie przetwarzanie informacji, a także ewentualną relokację i wypłatę nagród do źródeł. Jak wynika z oświadczenia, wypłaty nagród mogą obejmować płatności w kryptowalutach.
Warto zaznaczyć, że w ramach Programu Rewards for Justice, który uruchomiono w 1984 r., wypłacono już około 200 milionów dolarów ponad 100 osobom na całym świecie. Byli to informatorzy, którzy przekazali cenne wskazówki dotyczące przywódców terrorystycznych, samego terroryzmu jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych.