Rynek urządzeń mobilnych idzie w stronę urządzeń 2w1

Rynek urządzeń mobilnych idzie w stronę urządzeń 2w1

Rynek urządzeń mobilnych idzie w stronę urządzeń 2w1
Źródło zdjęć: © NEC / CC
17.06.2015 10:06, aktualizacja: 17.06.2015 12:53

Z raportów IDC wynika, że przyszłość rynku leży w urządzeniach 2w1. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tablety z wbudowaną funkcją dzwonienia, a na rynku PC rośnie popyt na komputery 2w1.

Z raportów IDC wynika, że przyszłość rynku leży w urządzeniach 2w1. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tablety z wbudowaną funkcją dzwonienia, a na rynku PC rośnie popyt na komputery 2w1, łączące wydajność notebooka z wygodą i mobilnością tabletu. Stając przed wyborem tablet czy notebook, użytkownicy coraz częściej wybierają trzecią drogę - kupują komputer 2w1.

Rynek urządzeń mobilnych się stabilizuje. Analitycy IDC prognozują, że w tym roku w ręce użytkowników na całym świecie trafi 1,447 mld sztuk smartfonów. Co prawda rynek nadal notuje wzrosty, ale nie mogą się one równać choćby wynikom sprzed roku, kiedy sprzedaż smartfonów wzrosła o 27,6 proc. Spokojniej jest także na rynku tabletów. Przewiduje się, że w tym roku sprzedaż tabletów wzrośnie jedynie o 2,1 proc. i osiągnie poziom 234,5 miliona sztuk. Dojrzałość osiągnął także rynek notebooków.

Mimo wyhamowania dynamiki wzrostu w segmencie urządzeń mobilnych, da się zauważyć zalążki trendów, które będą kształtować rynek w nadchodzącym czasie. Zdaniem analityków IDC to właśnie urządzenia hybrydowe, łączące możliwości różnych rozwiązań, będą cieszyły się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Tablety ustępują miejsca phabletom (smartfon i tablet w jednym), rośnie także zainteresowanie komputerami 2w1, łączącymi możliwości notebooka z wygodą tabletu.

Choć na rynkach europejskich komputery 2w1 dopiero szukają swojego miejsca w świadomości użytkowników, w Stanach Zjednoczonych kategoria ta cieszy się rosnącą popularnością. Urządzenia 2w1 mogą pracować w trybie laptopa, tabletu, odwróconego tabletu lub namiotu. Łączą zalety dwóch urządzeń - wydajnością nie ustępują notebookom, a dotykowy, odłączany lub obracany ekran, otwiera przed nimi paletę zastosowań typowych dla tabletów. Badania przeprowadzone przez Intel Technology na amerykańskich użytkownikach komputerów 2w1 dowodzą, że chętnie korzystają oni z możliwości typowych dla hybryd. Przez jedną trzecią czasu pracowali na swoich urządzeniach w trybach niedostępnych w tradycyjnych laptopach. Tryb tabletu był wykorzystywany przez nich przez 11-31 proc. czasu. Użytkownicy chętnie korzystali też z trybu odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami oraz z trybu namiotu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)