Rynek pecetów znów rośnie
Mamy pozytywne zaskoczenie na rynku komputerów: w trzecim kwartale tego roku sprzedaż pecetów nieoczekiwanie przyspieszyła. Firma analityczna Gartner odnotowała w tym okresie wzrost na poziomie 0,5 procent w ujęciu rocznym. Eksperci spodziewali się spadku sprzedaży o 5,6 procent. To dobry rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że jest on porównywany z niezwykle mocnym trzecim kwartałem 2008 roku – twierdzi Gartner. Natomiast w porównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku liczba sprzedanych urządzeń była większa aż o 18 procent.
Mamy pozytywne zaskoczenie na rynku komputerów: w trzecim kwartale tego roku sprzedaż pecetów nieoczekiwanie przyspieszyła. Firma analityczna Gartner odnotowała w tym okresie wzrost na poziomie 0,5 procent w ujęciu rocznym. Eksperci spodziewali się spadku sprzedaży o 5,6 procent.
To dobry rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że jest on porównywany z niezwykle mocnym trzecim kwartałem 200. roku – twierdzi Gartner. Natomiast w porównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku liczba sprzedanych urządzeń była większa aż o 18 procent.
Gartner podkreśla, że dodatni wynik to przede wszystkim zasługa boomu panującego w segmencie netbooków. Dzięki temu trendowi tajwański Acer zepchnął z drugiego miejsca rankingu Della –. niegdyś największego na świecie producenta pecetów. Liderem wciąż pozostaje Hewlett-Packard. Analitycy Gartnera uważają, że to moda na niedrogie komputery przenośne napędza sprzedaż indywidualną. Utrzymujące się spadki cen stanowią jednak kłopot dla przemysłu komputerowego. Podobnie twierdzi organizacja Bitkom: zrzeszenie branży informatycznej spodziewa się w tym roku nowego rekordu sprzedaży pecetów na rynku naszych zachodnich sąsiadów, z tym że oczekiwanemu wzrostowi zbytu na poziomie ośmiu procent ma towarzyszyć spadek obrotów w wysokości pięciu procent.
Analitycy Gartnera wyliczyli, że w minionym kwartale sprzedano łącznie 80,9 miliona komputerów osobistych. Hewlett-Packard powiększył swój udział w rynku do 19,9 procent z ubiegłorocznych 18,4 procent. Acer sprzedał o blisko jedną czwartą więcej komputerów, w efekcie czego jego wynik skoczył z 12,5 na 15,4 procent. Z kolei udział Della w światowym rynku pecetów stopniał z 13,8 do 12,8 procent, choć na rodzimym podwórku (USA) wciąż pozostaje numerem jeden.