Rozpoznawanie przestępców nie będzie już problemem?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali technologię automatycznej analizy nagrań z kamer telewizji przemysłowej CCTV oraz innych systemów nagrań używanych przez ochronę - poinformował magazyn "Technology Review".

Rozpoznawanie przestępców nie będzie już problemem?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 08:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia pomoże policji oraz innym służbom mundurowym w szybszym rozpoznawaniu i chwytaniu przestępców, minimalizując możliwość naruszania prywatności obywateli.

Zespół naukowców z Digital Imaging Research Center (DIRC) na Kingston University opracował technologię, w której sygnałem, wyzwalającym automatyczne poszukiwanie w bazie nagrań mogą być bójki lub zamieszki. Oprogramowanie dokonuje wtedy analizy całego zapisu z różnych kamer z czasu przed, po i w trakcie zamieszek i wybiera sceny, które mogą być kluczowe dla śledztwa policyjnego.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak powiedział "Technology Review", James Orwell kierownik grupy badań nad czynnościami śledczymi, przykładem działania nowego systemu automatycznego śledzenia zapisu jest sytuacja, kiedy człowiek w bluzie z kapturem zasłaniającym twarz nagle tłucze szybę w oknie w sklepie.

Odnalezienie sprawcy następuje poprzez przeanalizowanie zapisu nie tylko z kamer CCTV w okolicach sklepu, gdzie sprawca mógł wiedzieć, że jest obserwowany, ale także i kamer kilka ulic dalej, gdzie np. zapis mógł wychwycić jego twarz. Analiza drogi ucieczki może także dodatkowo ułatwić wykrycie sprawcy. System takiego automatycznego skanowania wszystkich zapisów i odtwarzania działań pojedynczych sprawców znacznie skraca czas śledztwa i zmniejsza ryzyko pomyłek przy identyfikacji.

Mimo konieczności zanalizowania o wiele większej niż dotąd ilości danych oraz rozrostu zapisu CCTV koniecznego do śledzenia sprawców, nowy system śledzenia jest dokładniejszy i redukuje liczbę fałszywych oskarżeń. Jak uważają naukowcy z Kingston University, zastosowanie tego typu technik analizy obrazu spowoduje, że naruszenia prywatności osób postronnych będą występowały rzadziej.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościmonitoringrozpoznawanie twarzy
Komentarze (1)