Rozmowa przez telefon w samochodzie nie zwiększa liczby wypadków

Urządzenia głośnomówiące w samochodach nie zwiększają bezpieczeństwa podczas jazdy, na co wskazują wyniki wielu różnych badań. I tak na przykład Dekra przy okazji opublikowanej w styczniu analizy zauważa, że telefonowanie za kierownicą - także przy użyciu zestawu głośnomówiącego - może w poważnym stopniu odwracać uwagę kierowcy od sytuacji na drodze i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku

Rozmowa przez telefon w samochodzie nie zwiększa liczby wypadków

"Szczególnie niebezpieczne jest spoglądanie podczas jazdy na telefon, aby np. wybrać jakiś numer" - ostrzega inżynier Jörg Ahlgrimm, specjalista od wypadków w firmie Dekra. W ramach ankiety przedsiębiorstwo ustaliło, że pomimo obowiązującego zakazu średnio co piąty kierowca w dalszym ciągu używa podczas jazdy telefonu komórkowego bezpośrednio i bez zestawu głośnomówiącego.

Obraz
© Liczba wypadków w Kalifornii (na czerwono) po wprowadzeniu zakazu rozmów przez komórkę nie zmienia się w stosunku do innych stanów będących punktem odniesienia, w których nie wprowadzono zakazu (fot. Highway Loss Data Institute via Heise-online)

Z kolei badanie przeprowadzone niedawno przez amerykański ośrodek Highway Loss Data Institute wykazało, że pomimo wprowadzenia zakazu używania komórek w niektórych stanach USA nie doszło wcale do zmniejszenia liczby wypadków. Specjaliści przeanalizowali wypadki zgłaszane ubezpieczycielom w stanach Nowy Jork, Connecticut, Kalifornia i Dystrykcie Kolumbii przed i po wprowadzeniu zakazu rozmów przez telefon komórkowy. Także Adrian Lund, przewodniczący Highway Loss Data Institute, przypuszcza, że urządzenia głośnomówiące nie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podczas jazdy: "Liczba wypadków utrzymuje się na stałym poziomie, ponieważ telefonowanie za pomocą urządzeń głośnomówiących rozprasza uwagę w takim samym stopniu jak telefonowanie za pomocą komórki".

badaniesamochódrozmowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)