Router Wi‑Fi Linksys WRT 110 + karta WMP 110 – recenzja

Do naszej redakcji trafił wprowadzony niedawno na polski rynek bezprzewodowy router Wi-Fi Linksys WRT 110 wraz z bezprzewodową kartą sieciową WMP 110. Oba urządzenia pracują w standardzie 801.11 b/g i choć nie obsługują standardu „Draft N”, to producent wyposażył je w bardzo ciekawą technologię RangePlus.

Router Wi-Fi Linksys WRT 110 + karta WMP 110 – recenzja

15.09.2008 | aktual.: 16.09.2008 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WRT i WMP 11. ciężko także nazwać sprzętem klasy G, ponieważ uzyskuje on prędkości transmisji wyższe, niż zakłada ten standard, jak również bezproblemowo obsługuje wszystkie urządzenia pracujące w standardzie 802.11 n. Co ciekawe, uzyskiwane przez sprzęt prędkości transmisji są zbliżone do urządzeń klasy „Draft N” – co bardzo dobrze świadczy na korzyść sprzętu Linksysa. Mimo, iż routera nie wyposażono w porty Gigabit Ethernet i USB, to biorąc pod uwagę jego możliwości oraz cenę, wydaje się być on bardzo dobrym rozwiązaniem dla sieci mieszanych, a z pewnością idealnym sprzętem dla zbudowania sieci domowej.

Router
Router wyposażono w 4 porty Ethernet (10/100. oraz złącze (WAN)do podłączenia modemu ADSL lub sieci lokalnej. Jak pisaliśmy wcześniej, urządzenie nie ma portu USB, zatem nie podłączymy do niego drukarki, czy dysku twardego. Jednak za tę cenę nie możemy oczekiwać pełnego wyposażenia. Z przodu urządzenia znajdziemy panel kontrolny z niebieskimi ikonami trybów pracy, oraz jeden przycisk służący do szybkiego podłączania urządzeń zgodnych z WPS (Wi-Fi Protected Setup). Za jego pomocą połączymy dwa urządzenia bez wprowadzania haseł i autoryzacji. WRT 110 to jeden z nielicznych routerów Wi-Fi pozbawiony zewnętrznej anteny. W pierwszej chwili wzbudziło to nasze zastrzeżenia, co do ew. jakości i mocy sygnału, jednak rozwiązanie Linksysa nie dość, że bardzo estetyczne, to okazało się także bardzo wydajne. Przypomnijmy, że podobne obawy pojawiały się, gdy Nokia przedstawiła telefon 3310. Dziś praktycznie żaden aparat telefoniczny, nie posiada zewnętrznej anteny… Całość została zamknięta w estetycznej obudowie,
wykonanej z czarnego, błyszczącego plastiku. Wygład oceniamy na szkolne 5+, wyposażenie na 4.

Obraz
© Linksys WRT110

Karta sieciowa
Karta WMP 11. jest klasyczną kartą umieszczaną w slocie PCI komputera. W tym przypadku Linksys nie zrezygnował z anten zewnętrznych i wyposażył urządzenie w dwie odchylane anteny.

Instalacja
Instalacja obu urządzeń jest bardzo prosta i przebiega praktycznie automatycznie. Linksys dostarczył specjalny kreator, który krok po kroku prowadzi przez wszystkie czynności (włącznie z podłączaniem kabli), co dla osób niedoświadczonych będzie sporym ułatwieniem. Dużym plusem dla aplikacji instalatora jest fakt, że wymusza on, aby od razu zmienić domyślne hasło administratora, oraz by ustawić odpowiednio „silne”. hasło dla autoryzacji Wi-Fi.

Obraz
© Linksys WMP110 (fot. Linksys)

Ciekawym dodatkiem, które znajdziemy na płycie instalacyjnej jest Linksys "LELA”. (Linksys EasyLink Advisor) w wersji 3.0. Oprogramowanie to, jest zestawem inteligentnych narzędzi, za pomocą których możemy w prosty sposób zarządzać wszystkimi urządzeniami sieciowymi podłączonymi do routera, monitorować dostęp, czy też aktualizować oprogramowanie. Opiera się na przyjaznym i prostym interfejsie, a także wyświetla graficzną mapę połączeń.

Zarządzanie routerem
Linksys zachęca do zarządzania routerem za pomocą dołączonej aplikacji LELA, jednak stanowczo prostsze i przyjaźniejsze jest konfigurowanie urządzenia przez klasyczny interfejs www. Oferuje on całkiem bogaty zestaw ustawień jak na tę klasę sprzętu i każdy zaawansowany użytkownik będzie mógł samodzielnie zarządzać małą siecią. Znajdziemy tutaj ustawienia DHCP, NAT, firewalla, czy np. sieci VPN (IPSec, PPTP), przekierowywania i przydzielania portów, przydzielania priorytetów, zarządzania QoS itd. Przy każdej pozycji menu znajdziemy pomoc z opisem funkcjonalności, którą zmieniamy. Niestety Linksys zapomniał o języku polskim i jedyna wersja językowa to wersja angielska. Traktujemy to jako minus i spore uchybienie, ponieważ nie każdy użytkownik musi znać techniczne słownictwo w języku angielskim, a instrukcji obsługi po polsku także na próżno szukać na załączonej płycie.

Router wyposażono także w bardzo przydatne funkcje ograniczania ruchu bądź to poszczególnym użytkownikom, bądź dla całej sieci. Możemy zatem zablokować ruch młodszemu rodzeństwu, które „zabiera”. pasmo na usługi P2P, czy też zablokować konkretne strony (także poprzez słowa kluczowe) lub aplikacje. Możemy tutaj ustawić reguły i harmonogram w oparciu o czas i dni tygodnia, w których będą one obowiązywały.

Bezpieczeństwo
Każda siec bezprzewodowa wymaga odpowiednio silnego zabezpieczenia. Nikt z nas nie chce być „szpiegowany”. jak i niekoniecznie chcemy dzielić się naszym pasmem z innymi osobami. WRT 110 (podobnie jak karta WMP110) obsługuje następujące protokoły WEP, WPA (personal i enterprise), WPA2 oraz Radius. Dla standardu WPA i WPA2 mamy do dyspozycji z szyfrowanie AES lub TKIP. Radius wymaga oczywiście zewnętrznego serwera, który będzie uwierzytelniał klientów naszej sieci. Zastosowane protokoły w pełni odpowiadają dzisiejszym standardom bezpieczeństwa i pod tym względem nie możemy niczego zarzucić żadnemu z urządzeń.

Wydajność
W routerze WRT11. i karcie WMP110 Linksys zastosował technologię RangePlus. Konkurenci także stosują podobne technologie, jak choćby Range Max firmy Netgar. To, co odróżnia RangePlus od konkurentów to fakt, iż w przeciwieństwie do innych rozwiązań RangePlus działa z każdym urządzeniem standardu Draft-N, podczas gdy konkurenci wymagają dedykowanych urządzeń. Oznacza to, że każdy komputer lub laptop z kontrolerem Wi-Fi w standardzie 802.11n będzie w stanie osiągać prędkości zbliżone właśnie do standardu N.

Nominalna szybkość połączenia z laptopem Sony Vaio VGN –. FW11 jak i Asus M50Sv to 72Mb/s (oba komputery pracujące pod kontrolą Windows Vista Home Premium, kontrolery Intel X5100). Nominalna prędkość połączenia pomiędzy routerem WRT110 a kartą WMP110 to 125Mb/s.
Rzeczywiste wartości transferu z kartami pracującymi w standardzie Draft-N mieściły się w przedziale od 4. do 60 Mb/s w zależności od odległości urządzeń oraz trybu pracy. Tryb Mixed daje najlepsze rezultaty. Należy tutaj zauważyć i mocno podkreślić zaletę produktu Linksysa, iż praca z wieloma urządzeniami jednocześnie tylko w niewielkim stopniu obniża wartości transferów. Średni spadek prędkości to około 2-3 Mb/s, co jest bardzo dobrym wynikiem. WRT110 należy także pochwalić za zasięg. Jest on dużo wyższy niż urządzeń klasy 802.11g i sięga około 250 metrów. Bez problemu osiągaliśmy połączenia poprzez żelbetonowe ściany bloków z wielkiej płyty. Połączenie poprzez dwa piętra pełne betonu i stali wciąż zachowywało parametry, które pozwalały na przyzwoitą i płynną pracę w sieci.

Kilka słów o karcie WMP110
Karta WMP11. to standardowe urządzenie, podłączane do komputera poprzez slot PCI. Jej instalacja i przygotowanie do pracy jest równie proste i automatyczne, jak instalacja routera. Karta używa technologii inteligentnych anten, dzięki czemu jej zasięg działania został rozszerzony. W odróżnieniu od kart poprzedniej generacji Linksys zaimplementował tutaj technologię MIMO (Multiple In, Multiple Out) która zwiększa przepustowość sieci bezprzewodowej, jaki i czyni sygnał bardziej odpornym na zakłócenia. Karta oferuje także maksymalnie 256-bitowe szyfrowanie.

Podsumowanie
Zarówno karta jak i router wg. naszej oceny spełniają oczekiwania znakomitej większości użytkowników. Nie znajdziemy tutaj rozwiązań obecnych w urządzeniach wyższej klasy (USB, Gigabit Ethernet, czy zaawansowana konfiguracja), jak również urządzenia nie obsługują standardu Draft-N. Biorąc jednak pod uwagę cenę urządzeń, realne wartości transferu, niewiele niższe od urządzeń klasy N, duży zasięg oraz jakość połączeń, to z całą pewnością urządzenia Linksysa są bardzo dobrą propozycją do budowy domowej sieci. Sprawdzą się szczególnie wszędzie tam, gdzie zmuszeni jesteśmy korzystać z urządzeń obsługujących różne standardy transmisji: b/g/n. W skali dziesięciopunktowej przyznajemy obu urządzeniom 7,5 / 1. pkt.

Cena routera WRT110: około 190zł Cena karty WMP110: około 160zł

Jarosław Babraj

Dane techniczne:

Router Linksys WRT110:
Interfejs WAN: RJ-45 1x
Interfejs LAN: RJ-45 4x
Maks. prędkość LAN [Mbit/s]: 100
Obsługiwane standardy sieci bezprzewodowych: 802.11 b/g (draft, MIMO)
Częstotliwość pracy [GHz]: 2.4 - 2.5
Moc nadajnika [dBm]: 17
Szyfrowanie: WEP (64, 128, 256 bit), WPA, WPA2
Klonowanie adresu MAC,DMZ, Obsługa VPN
Protokoły VPN: PPTP passthrough, IPsec passthrough, L2TP passthrough
Administracja: HTTP, SNMP Zdalna administracja

Karta sieciowa Linksys WMP110:
Standardy: IEEE 802.11b, 802.11g
Liczba anten: 2
Technologie MIMO i RangePlus
Modulacje: BPSK, QPSK, 16-QAM, 64-QAM, CCK
Moc nadajnika: 17 dBm
Xysk anteny: 1.8 dBi
Szyfrowanie: WEP, Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2)

testrecenzjawiadomości
Komentarze (0)