Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych

Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych

Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych
Źródło zdjęć: © ICHIRO/Thinkstock
26.11.2010 10:34

Nowa edycja raportu firmy Symantec na temat niechcianych wiadomości i phishingu zawiera niepokojące informacje. Eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują na wielokrotny wzrost (aż o 80 proc.) wykorzystania portali społecznościowych do rozpowszechniania stron phishingowych, mających na celu wyłudzenie poufnych danych

W raporcie przygotowanym przez firmę Symantec podkreślone zostało intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, generujących automatycznie nowe strony internetowe - w październiku takich witryn było aż o 4. proc. więcej niż we wrześniuu br. W internecie dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 proc.).

Obraz
© (fot. ICHIRO/Thinkstock)

"Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym - mówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec. „Z realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front - wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowe" - dodaje Maciej Iwanicki.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (6 proc. wzrost). Maile te wysyłane są z popularnej domeny .com (53,7 proc.) lub rosyjskiej .ru (31,9 proc. w październiku, 23,2 proc. we wrześniu 201. r.). Są one stosunkowo lekkie, w zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Specjaliści firmy Symantec odnotowali również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Należy więc być szczególnie ostrożnym, korzystając z atrakcyjnych ofert zakupów w internecie lub z niespotykanych do tej pory rabatów, otrzymywanych pocztą elektroniczną.

Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Symantec)

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Symantec)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)