Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych

Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych26.11.2010 10:34
Rośnie liczba fałszywych stron na portalach społecznościowych
Źródło zdjęć: © ICHIRO/Thinkstock

Nowa edycja raportu firmy Symantec na temat niechcianych wiadomości i phishingu zawiera niepokojące informacje. Eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują na wielokrotny wzrost (aż o 80 proc.) wykorzystania portali społecznościowych do rozpowszechniania stron phishingowych, mających na celu wyłudzenie poufnych danych

W raporcie przygotowanym przez firmę Symantec podkreślone zostało intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, generujących automatycznie nowe strony internetowe - w październiku takich witryn było aż o 4. proc. więcej niż we wrześniuu br. W internecie dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 proc.).

288763063094753427
Źródło zdjęć: © (fot. ICHIRO/Thinkstock)

"Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym - mówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec. „Z realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front - wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowe" - dodaje Maciej Iwanicki.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (6 proc. wzrost). Maile te wysyłane są z popularnej domeny .com (53,7 proc.) lub rosyjskiej .ru (31,9 proc. w październiku, 23,2 proc. we wrześniu 201. r.). Są one stosunkowo lekkie, w zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Specjaliści firmy Symantec odnotowali również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Należy więc być szczególnie ostrożnym, korzystając z atrakcyjnych ofert zakupów w internecie lub z niespotykanych do tej pory rabatów, otrzymywanych pocztą elektroniczną.

Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

288763063095081107
Źródło zdjęć: © Kliknij, aby powiększyć (fot. Symantec)

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

288763063095146643
Źródło zdjęć: © Kliknij, aby powiększyć (fot. Symantec)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)