Rosjanie mieli odpalić rakietę. Chwilę przed startem zmienili decyzję

Rosjanie mieli odpalić rakietę. Chwilę przed startem zmienili decyzję12.02.2018 12:09
Rosjanie mieli odpalić rakietę. Chwilę przed startem zmienili decyzję
Źródło zdjęć: © Twitter | Roskosmos

W Kazachstanie doszło do nietypowej sytuacji podczas startu rakiety. Wszystko wydawało się wyglądać dobrze, ale chwilę przed lotem wstrzymano odliczanie. Pojawiły się dwie wersje wydarzeń.

Rosyjska rakieta miała odbyć lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Start odwołano na kilka sekund przed wystrzeleniem jej w niebo. Statek kosmiczny Progress 69 miał opuścić rosyjski kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, ale start przełożono.

289226891360217146
Źródło zdjęć: © Twitter | Roskosmos

Bezzałogowy statek kosmiczny miał dotrzeć do stacji w rekordowo krótkim czasie. Zaledwie trzy i pół godziny. Maszyna miała zabrać ze sobą trzy tony paliwa, żywności i innych zapasów niezbędnych dla sześcioosobowej załogi.

289226891360348218
Źródło zdjęć: © Twitter | Roskosmos

Według informacji podawanych przez NASA, start przełożono na 13 lutego. Powodem zatrzymania Progress 69 była wadliwa wieża podtrzymująca rakietę przed startem. Istniało zagrożenie jej złego działania, co mogło doprowadzić do tragedii. Sekundy zadecydowały o wszystkim. Odliczanie już trwało, a zakończono je na sekundy przed oficjalnym rozkazem startu z Bajkonuru.

Rosyjska agencja kosmiczna ma inną wersję sytuacji. Data kolejnej próby startu się zgadza natomiast podają inną przyczynę. Roskosmos podaje, że nastąpiła awaria komputera w systemie kontroli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)