Roboważka - ornitopter DelFly II

Roboważka - ornitopter DelFly II

Roboważka - ornitopter DelFly II
Źródło zdjęć: © delfly
15.07.2010 15:43, aktualizacja: 15.07.2010 15:55

Na tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji mikropojazdów latających IMAVC 2010, zaprezentowano ornitopter DelFly II. Jest to zdalnie sterowane urządzenie, z wyglądu przypominające ważkę. Zdolne jest też do samodzielnego pokonywania przestrzeni. Ważąc zaledwie 16 gramów jest przełomowym osiągnięciem

Ornitopter to słowo pochodzenia greckiego, oznaczające dosłownie skrzydlatego ptaka. Mianem tym nazywa się urządzenia napędzane ruchem skrzydeł. DelFly II może poruszać się z prędkością 1. metrów na sekundę, zatrzymać się w powietrzu czy cofać. Jest przy tym bardzo stabilny w locie, a jego zderzenie ze ścianą, również zaprezentowane na IMAVC, nie kończy się utratą kontroli i awaryjnym lądowaniem. Zamiast tego, robot natychmiast koryguje tor lotu i utrzymuje się nad ziemią.

Obraz
© Ornitopter DelFly 2 z systemem sterowania (fot. delfly)

Największym mankamentem projektu są jego osiągi. Potrafi bowiem unosić się w powietrzu przez 1. minut i zawisnąć na ok. 8. Niewątpliwie jednak jest to duży krok w dziedzinie mikropojazdów latających, które w przyszłości mają być wykorzystywane do celów ratunkowych czy szpiegostwa. Wbudowana kamera pozwala przekazywać obraz z wnętrza budynków do centrum sterowania, co pozwoli określić rozmiar zniszczeń, na przykład w przypadku trzęsienia ziemi. Dodatkowo ewentualny mikrofon pozwoli dokonywać nasłuchu, co ułatwi poszukiwanie zasypanych osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)