Rewolucja w urządzeniach mobilnych coraz bliżej

Rewolucja w urządzeniach mobilnych coraz bliżej

Rewolucja w urządzeniach mobilnych coraz bliżej
Źródło zdjęć: © IBM
28.12.2010 10:18, aktualizacja: 28.12.2010 10:37

Po raz pierwszy badaczom IBM-a udało się dokładnie zmierzyć czas i zakres przenoszenia danych w nanostrukturach. Aspekt ten odgrywa kluczową rolę w rozwoju pamięci Racetrack, nad którą fachowcy IBM-a pracują od sześciu lat.

Wykorzystuje ona nanostruktury i jest przewidziana przede wszystkim dla urządzeń o niewielkich rozmiarach. Zgodnie z założeniami Racetrack będzie w stanie przechowywać nawet stukrotnie więcej informacji niż tradycyjne technologie. Oprócz tego ma mieć zdolność automatycznego przekazywania potrzebnych danych do wymaganego miejsca. W tym celu bity mające postać pól magnetycznych są przemieszczane po nanodrucikach przypominających kształtem pętle.

Według opublikowanego w branżowym magazynie "Science" raportu "Dynamics of magnetic domain walls under their own inertia" zespół IBM-a zdołał po raz pierwszy zmierzyć "przyspieszenie i spowolnienie ścian domenowych" w reakcji na impulsy elektryczne. Odpowiada to przesyłaniu i przetwarzaniu informacji cyfrowych. Spostrzeżenia te pozwalają naukowcom lepiej zrozumieć i dokładniej kontrolować przepływy magnetyczne w urządzeniach oraz o kolejny krok przybliżają ich do urzeczywistnienia planów związanych z rozwojem pamięci Racetrack.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)