Rewolucja w lotnictwie? ADIFO to ponaddźwiękowy spodek latający

Rewolucja w lotnictwie? ADIFO to ponaddźwiękowy spodek latający

Rewolucja w lotnictwie? ADIFO to ponaddźwiękowy spodek latający
Źródło zdjęć: © ADIFO | ADIFO
27.03.2019 09:13

Dwaj naukowcy z Rumunii zaprojektowali prototyp latającego spodka. Ten płaski pojazd jest zdecydowanie bardziej zwinny niż standardowe samoloty. Czy ten prototyp ma szansę zmienić lotniczą myśl techniczną?

ADIFO jest najbardziej zaawansowanym spodkiem latającym na świecie. To prawdziwa gratka dla miłośników opowieści o niezidentyfikowanych pojazdach latających, pojawiających się na naszym niebie.

All-Directional Flying Object (Obiekt latający w każdym kierunku) to rozwinięcie skrótu ADIFO. Spodek ma 120 centymetrów średnicy i waży kilka kilogramów. Możliwość pionowych startów i lądowań zawdzięcza czterem elektrycznym wentylatorom. Kiedy ADIFO znajdzie się w powietrzu aktywują się silniki odrzutowe. Pojazd może rozpędzić się do prędkości ponaddźwiękowej. Za sterowanie odpowiadają dwie dysze umieszczone z boku ADIFO.

Twórcami pojazdu są dwaj rumuńscy naukowcy: Razvan Sabie i Iosif Taposu. Prototyp nie ma zbyt wielkich rozmiarów, ale w planach jego projektantów jest zbudowanie pełnowymiarowego spodka, który pomieści kilkuosobową załogę. Ich celem jest zmiana dotychczasowego paradygmatu lotu. ADIFO ma być niezwykle szybki i zwinny. Naukowcy gwarantują, że będzie mógł latać do góry nogami, szybko obracać się w trakcie lotu, a przekraczanie bariery dźwięku ma być znacznie bardziej ciche, niż w przypadku zwykłych samolotów.

Obraz
© WP.PL | ADIFO

Być może już niedługo ludzie będą podróżować w latających spodkach, a marzenia miłośników sci-fi się spełnią i widok obiektów latających w kształcie talerza stanie się czymś normalnym?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)