Rewelacyjny, żelowy głośnik jonowy!
Naukowcy opracowali żelowy głośnik, który po podłączeniu do komputera może odtworzyć dźwięki w całym spektrum słyszalnym dla ludzkiego ucha - informuje New Scientist. Po raz pierwszy w tym celu zastosowano jony zamiast elektroniki.
02.09.2013 | aktual.: 02.09.2013 10:49
Zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda prowadzony przez Zhiganga Suo inspirował się ludzkim organizmem, w którym impulsy elektryczne są przewodzone przez jony w roztworach wodnych. Naukowcy połączyli słoną wodę –. zawierającą w sobie dużo jonów, które mogą swobodnie się poruszać – z polimerem, w wyniku czego otrzymali hydrożel. Następnie umieścili pomiędzy dwoma warstwami żelu jedną warstwę gumy, która wibruje w określonych częstotliwościach tworząc dźwięk, a całość podłączyli do dwóch miedzianych elektrod.
Dźwięk, w postaci sygnałów elektrycznych, przesłano do żelu, powodując przepływ jonów. To spowodowało wibracje gumy znajdującej się pośrodku, co wytworzyło słyszalne dla ucha dźwięki. W przeciwieństwie do innych podobnych materiałów, ten można rozciągać, aż osiągnie nawet pięciokrotnie większą długość.
Naukowcy podali szereg zastosowań swojego wynalazku. Są to między innymi ekrany, które służą jednocześnie za głośniki, czy szyby okienne, które całkowicie zagłuszają dźwięki z zewnątrz. Hydrożele są niedrogie i proste w produkcji, ale nie są zbyt wytrzymałe – woda z ich wnętrza stosunkowo szybko paruje