Rekord szybkości transmisji w sieci 5G: 30 razy szybciej niż 4G LTE
Samsung poinformował, że jako pierwszy w branży ustanowił rekord transmisji danych w środowisku stacjonarnym, który wyniósł 7,5 Gb/s, czyli 940 MB na sekundę. Samsung również jako pierwszy uzyskał nieprzerwane i stabilne połączenie z prędkością 1,2 Gb/s, czyli 150 MB na sekundę w środowisku mobilnym, w czasie jazdy z prędkością ponad 100 km/h.
16.10.2014 | aktual.: 16.10.2014 12:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O sukcesie stacjonarnego testu standardu 5. przeprowadzonego przez firmę Samsung świadczą nie tylko same liczby, ale także fakt, że był to pierwszy w branży test wykonany na zewnątrz. Wcześniejsze udane testy 5G były przeprowadzane w stabilnym środowisku wewnątrz pomieszczeń i w laboratoriach. Interesującym aspektem mobilnego testu 5G było przeprowadzenie go w pojeździe poruszającym się z dużą prędkością po profesjonalnym, odkrytym torze wyścigowym o długości 4,35 kilometra.
Zarówno test stacjonarny, jak i mobilny wykonano w sieci 5. wykorzystującej częstotliwość 28 GHz. Dotychczas w branży nie używano tak wysokich częstotliwości, jak 28 GHz, gdyż mimo ich przydatności w zestawianiu szybkich połączeń, oparta na nich łączność miała krótki zasięg. Samsungowi udało się przezwyciężyć te przeszkody dzięki opracowanej przez siebie technologii Hybrid Adaptive Array, w której pasma częstotliwości fal milimetrowej długości umożliwiają wykorzystanie wyższych częstotliwości na większych odległościach. Mimo że standard 5G nie został jeszcze oficjalnie przyjęty, można oczekiwać, że sieci 5G zaoferują dziesiątki, a może nawet setki razy szybszą transmisję niż sieci 4G LTE.
Do najnowszych osiągnięć firmy należy także siedmiokrotne zwiększenie częstotliwości w porównaniu z testami z maja 201. roku, kiedy to Samsung jako pierwszy w branży uzyskał połączenie z prędkością 1 Gb/s w sieci 5G 28 GHz.
Niedawno Samsung zaproponował innym podmiotom z branży koncepcję 5. Rainbow („Tęcza 5G”) wskazującą na siedem podstawowych filarów technicznych technologii 5G, które zapewnią osobom korzystającym z takiej łączności łatwość użytkowania. Filary te to: maksymalna prędkość transmisji danych, efektywność spektralna, szybkość mobilna i prędkość transmisji danych na granicy komórek, liczba jednoczesnych połączeń, opóźnienia komunikacyjne i koszty.