Rekord szybkości bezprzewodowego przesyłania danych

Naukowcy z Siemensa i należącego do Towarzystwa Fraunhofera berlińskiego Instytutu Heinricha Hertza pobili własny rekord szybkości bezprzewodowej transmisji danych z wykorzystaniem białych diod LED - donosi serwis informacyjny idw

Rekord szybkości bezprzewodowego przesyłania danych
Źródło zdjęć: © http://i.wp.pl/a/f/jpeg/23331/120bblondi.jpeg

Dotychczas udawało się osiągnąć prędkość transmisji wynoszącą 20. Mb/s; teraz szybkość przesyłu na dystansie do pięciu metrów wyniosła 500 Mb/s. Zespół użył białych diod wyprodukowanych przez należącą do Siemensa firmę Osram. Uczeni zdołali też pokonać większe dystanse (dzięki połączeniu pięciu diod LED), ale już tylko z przepustowością na poziomie 100 Mb/s.

Obraz
© Potęga światła: białe diody LED firmy Osram umożliwiają przesyłanie danych z prędkością 500 Mb/s (fot. Heise-online)

Nadajnik działa na zasadzie modulacji prądu płynącego przez diody Ostar. Ludzkie oko nie nie jest przy tym w stanie wychwycić żadnych wahań jasności emitowanego światła. W odbiorniku fotodetektor przetwarza sygnały świetlne na impulsy elektryczne. Ta metoda komunikacji nosi nazwę VLC (Visible Light Communication) w celu odróżnienia od technologii IrDA, czyli optycznego transferu danych w zakresie podczerwieni. Organizacja Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) już od 200. roku pracuje nad standaryzacją VLC. Specyfikacja ma być gotowa pod koniec 2010 roku.

Dzięki uzyskaniu prędkości 500 Mb/s pojawiają się nowe scenariusze zastosowań VLC - na przykład w mieszkaniach prywatnych, zakładach przemysłowych i ruchu ulicznym. W zaciszu domowym nowa metoda może stanowić alternatywę dla radiowej sieci WLAN, w której przypadku często dochodzi do interferencji i zakłóceń ze względu na dużą liczbę użytkowników. Oczywiście i nadajnik, i odbiornik musiałyby pracować, widząc się nawzajem. VLC ma tę zaletę, że nie wymaga licencji i z uwagi na kierunkowość transmisji jest w dużej mierze zabezpieczona przed możliwością podsłuchu. W fabrykach albo w medycynie VLC znajdzie zastosowanie tam, gdzie systemy radiowe mogą być używane jedynie w ograniczonym zakresie lub wcale. Natomiast w ruchu ulicznym urządzenia sygnalizacji świetlnej bazujące na VLC mogłyby wymieniać informacje z pojazdami takimi jak pociągi czy samochody ciężarowe, zapobiegając krytycznym sytuacjom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)