ycipk-1chv8n

Raport Bloomberga: Apple i Amazon podsłuchiwane przez Chińczyków

Sieci i bazy danych Apple i Amazona wykorzystują sprzęt zainfekowany przez chińskie urządzenia podsłuchowe – informuje Bloomberg. Apple ma na świecie 1,3 miliarda użytkowników, Amazon Web Services (AWS) obsługuje 43 proc. tzw. "chmury".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do zainfekowania miało dojść w chińskich fabrykach
Do zainfekowania miało dojść w chińskich fabrykach (Adobe Stock)
ycipk-1chv8n

Bazy danych dwóch amerykańskich firm mogły być dostępne dla chińskich służb wywiadowczych. Według raportu Bloomberga do urządzeń wykorzystywanych przez Apple i Amazon zostały wszczepione mikroczipy umożliwiające podglądanie ruchu sieciowego i odczytywanie danych.

Jak czipy znalazły się w tysiącach urządzeń? Według Bloomberga, który bazuje na dochodzeniu rządu amerykańskiego prowadzonego od 2015 czipy trafiły tam podczas procesu składania ich w chińskich fabrykach firmy Super Micro.

Zarówno Apple, Amazon jak i Super Micro zaprzeczają doniesieniom. Apple wydało dodatkowo oświadczenie, w którym wyraża ubolewanie, że Bloomberg nie wziął pod uwagę możliwości iż ich informatorzy mogę być niedoinformowani. Wg Apple'a sprawa może mieć źródło w incydencie z 2016 roku kiedy to na jednym z serwerów dostarczonych firmie przez Super Micro odnaleziono zainfekowany sterownik.

ycipk-1chv8n

Według Bloomberga podczas dochodzenia w 2015 roku niezależni eksperci faktycznie znaleźli szpiegujące urządzenia zarówno w Apple jak i w Amazonie. Po tym fakcie chińskie serwery zostały usunięte z siedzib Apple. Firmy przekonują, że dochodzenie miało zupełnie inne podłoże i nie dotyczyło szpiegowania.

Amerykanie poważnie obawiają się szpiegostwa ze strony chińskich producentów sprzętu elektronicznego. Nieoficjalnie z tego powodu Huawei, ZTE oraz producent kamer monitoringu Hikivision otrzymały zakaz sprzedaży w USA.

Źródło: Bloomberg, CNBC

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1chv8n

ycipk-1chv8n
ycipk-1chv8n