Rakietowa katastrofa w Rosji. Zniszczenia sięgają setek milionów dolarów

Rakietowa katastrofa w Rosji. Zniszczenia sięgają setek milionów dolarów
Źródło zdjęć: © Nasa / CC

07.08.2012 11:34, aktual.: 10.08.2012 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niepowodzeniem zakończył się start rosyjskiej rakiety nośnej Proton-M z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi, rosyjskim i indonezyjskim - poinformowała we wtorek rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Przyczyną niepowodzenia była awaria bloku napędowego.

Niepowodzeniem zakończył się start rosyjskiej rakiety nośnej Proton-M z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi, rosyjskim i indonezyjskim - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Przyczyną niepowodzenia była awaria bloku napędowego.

Jak wyjaśnił Roskosmos w komunikacie, silniki rakietowe uruchomiły się tylko na 7 minut zamiast zaplanowanych 1. minut i pięciu sekund, niezbędnych do wyniesienia satelitów na orbitę.

"Satelity można uznać za stracone" - przyznał rzecznik Roskosmosu Aleksandr Kuzniecow. Wartość rynkowa tylko jednego z tych urządzeń, rosyjskiego Express MD2. to około 265 mln dolarów - podaje Reuters.

Był to siódmy w tym roku start rakiety typu Proton-M, której w przeszłości zdarzały się już awarie. Największy rozgłos zdobył incydent z 200. roku. Wówczas - jak przypomina agencja ITAR-TASS - rakieta, która miała wynieść na orbitę japońskiego satelitę, spadła koło miasta Żezkazgan w Kazachstanie, gdzie przebywał prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew. Rakieta była zaopatrzona w ponad 220 ton paliwa, w tym bardzo toksycznego heptylu, co budziło obawy o skażenie ziemi i powietrza.

Rakieta Proton po raz pierwszy została użyta w 196. roku. Może wynosić na niską orbitę okołoziemską do 20 ton ładunku. Rakieta została zaprojektowana jako pocisk balistyczny do przenoszenia głowic jądrowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (431)