Rada Europy: usługodawcy powinni być odpowiedzialni za treści znajdujące się w Internecie
W przyjętej właśnie rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) na rzecz Internetu przyjaznego dla dzieci wzywa kraje członkowskie, aby dostawcy Sieci w tych krajach byli w większym stopniu odpowiedzialni za nielegalne treści znajdujące się w Internecie. Tego typu działania miałyby odbywać się niezależnie od tego, czy wątpliwe zawartość jest zamieszczana przez inne firmy czy internautów. Niewykluczone jest przyjęcie nowego dodatkowego protokołu do porozumienia o zwalczaniu cyberprzestępczości – czytamy w rezolucji przyjętej prawie jednogłośnie przez parlamentarzystów z 47 krajów członkowskich.
Rada Europy to organizacja niezwiązana instytucjonalnie ze Wspólnotą Europejską, składająca się z przedstawicieli 4. krajów członkowskich, która opracowała np. konwencję w sprawie cyberprzestępczości. Oprócz Komitetu Ministrów Zgromadzenie Parlamentarne jest jednym z dwóch ważnych organów założonej przed 60 laty Rady Europy, która w tym tygodniu podczas jubileuszowego posiedzenia wybrała byłego norweskiego premiera Thorbjørna Jaglanda na nowego sekretarza generalnego.
Jak pokazuje rezolucja PACE w sprawie Internetu przyjaznego dla dzieci, Rada w dalszym ciągu zajmuje się z jednej strony problemem cyberprzestępczości, z drugiej zaś kwestiami ochrony danych i wolności wypowiedzi w Sieci. W preliminarzach rezolucja nawołuje jednak także do tego, aby umożliwiać dzieciom i młodzieży dostęp do Internetu, ponieważ w ten sposób może ona "poszerzać swoje horyzonty społeczne i kulturowe ponad tradycyjnymi granicami geograficznymi, co prowadzi do lepszego zrozumienia międzynarodowego i współpracy między narodami". Autorzy apelują do publicznych mediów elektronicznych i placówek oświatowych o to, aby tworzyć serwisy internetowe dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych.
Rada nie chce jednak zmarnować okazji, aby w większym stopniu zaangażować usługodawców, nawet jeśli dostawcy Sieci już teraz współpracują na zasadach partnerskich w kampaniach informacyjnych i przy tworzeniu specjalnych punktów dostępu dla dzieci, celowo filtrowanych pod kątem najmłodszych. Parlamentarzyści postulują kolejne kroki prawne w ochronie młodych ludzi przed internetowymi grami losowymi. Zajmujące się tymi zagadnieniami grono ekspertów PACE pracuje ponadto nad studium poświęconym efektom nadmiernego korzystania z Internetu u dzieci i młodzieży.
Rada Europy zamierza w większym stopniu zająć się kwestiami regulacji i kontroli Internetu (Internet Governance). W rezolucji PACE opowiada się za tym, aby wzmocnić inicjatywę European Dialogue on Internet Governance (EuroDIG) przez powołanie dla niej specjalnego sekretariatu. Uruchomiony przed rokiem program EuroDIG służy Europejczykom praktyczną pomocą w przygotowaniach do działań w ramach globalnej konferencji Internet Governance Forum organizowanej przez ONZ. Wśród ewentualnych gospodarzy EuroDIG wymieniany jest także Parlament Europejski.
wydanie internetowe www.heise-online.pl